fbpx

Wymień stary piec na nowy, ekologiczny kocioł grzewczy, spełniający wymagania uchwały Sejmiku Śląskiego



Przez wiele lat rynek urządzeń grzewczych w Polsce był praktycznie nieuregulowany i pomimo obowiązujących na ówczesne czasy norm i przepisów, tylko w nielicznych przypadkach zwracano uwagę na kryteria emisyjne i ochronę środowiska.

Wymień stary piec na nowy, ekologiczny kocioł grzewczy, spełniający wymagania uchwały Sejmiku Śląskiego 2


Znowelizowana norma PN-EN-303-5 i Dyrektywy Unijne zrewolucjonizowały rynek urządzeń grzewczych, dzieląc kotły na Klasy i wymagania w postaci certyfikatu Ekoprojektu niezbędnego na terenie UE. Wytyczne wyznaczyły nowy kierunek nie tylko dla producentów kotłów na paliwa stałe, ale też dla obywateli, gdyż obecnie każdy montowany kocioł musi posiadać certyfikat Ekoprojektu.
Aby dobrać odpowiednią moc kotła dla domu jednorodzinnego lub innego budynku, należy sporządzić bilans cieplny zapotrzebowania na ciepło w budynku, a także obliczyć zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową. Odbywa się to na podstawie audytu energetycznego przeprowadzonego przez osoby (firmy) mające do tego odpowiednie uprawnienia i posiadające doświadczenie. Dużym wsparciem przy doborze mocy kotła jest dział techniczny producenta, który także służy doradztwem technicznym w tej kwestii.
Na rynku instalacyjnym wśród kotłów na paliwa stałe królują urządzenia Defro na pellet drzewny i „eko-groszek”, czyli węgiel kamienny sortymentu 5-25mm. Oba rozwiązania są skuteczne w eksploatacji, przez co są bardzo popularne wśród klientów, którzy stają przed decyzją wymiany kotła c.o.
Przy obu wariantach można śmiało stwierdzić, że obsługa nie jest skomplikowana, gdyż kotły posiadają system automatycznego podawania paliwa, a przyjazne sterowanie i automatyka zapewniają komfort obsługi. Obecne urządzenia grzewcze Defro pozwalają zaoszczędzić do 20-35% opału, a zdecydowanie ogromną zaletą jest skrócenie czasu spędzania w kotłowni.
Zaletą kotła na pellet jest m.in. palnik z automatyczną zapalarką i systemem czyszczenia, przez co zawartość popiołu zawiera się w przedziale zaledwie od 0.3 do 1.0%. Natomiast spalanie dobrej jakości eko-groszku w palniku z dodatkowym napowietrzeniem gwarantuje również niską zawartość popiołu rzędu 12%.
Nowoczesne kotły zapewniają większą sprawność, nadają się do każdej instalacji c.o. i gwarantują bezpieczeństwo obsługi przed termicznym przegrzaniem. Budowa nowoczesnych kotłów różni się od dotychczasowych, zmianie uległ proces spalania, kanały spalinowe są wydłużone, a palenisko wyłożone ceramiką spełnia funkcję katalizatorów dopalających niepożądane gazy spalinowe. W zależności od modelu kotła Defro i wyposażenia, profesjonalna automatyka precyzyjnie reguluje pracę. Niezawodne działanie zapewniają dodatkowy osprzęt: automatyczna zapalarka, system czyszczenia wymiennika, system automatycznego odpopielania czy wentylator wyciągowy stabilizujący pracę komina. W celu zapobieżenia negatywnemu oddziaływaniu na zdrowie ludzi i na środowisko, w granicach woj. śląskiego sejmik województwa wprowadził ograniczenia określone uchwałą
z podaniem terminu wymian starych kotłów i pieców grzewczych na nowe ekologiczne
a) od 1 stycznia 2022 roku w przypadku instalacji eksploatowanych w okresie powyżej 10 lat od daty ich produkcji lub nieposiadających tabliczki znamionowej,
b) od 1 stycznia 2024 roku w przypadku instalacji eksploatowanych w okresie od 5 do 10 lat od daty ich produkcji,
c) od 1 stycznia 2026 roku w przypadku instalacji eksploatowanych w okresie poniżej 5 lat od daty ich produkcji,
d) od 1 stycznia 2028 roku w przypadku instalacji spełniających wymagania w zakresie emisji zanieczyszczeń określonych dla klasy 3 lub klasy 4 według normy PN-EN 303-5:2012,
Środki na wymianę można pozyskać z wielu programów m.in. z rządowego Programu Czyste Powietrze lub z innych funduszy pod warunkiem spełnienia wymagań emisyjnych zawartych w programie.