W Olsztynie zamontowano EkoSłupki

0
817

Na terenie Olsztyna zamontowano EkoSłupki – nowoczesne urządzenia sygnalizujące poziom zanieczyszczenia powietrza.

W Olsztynie zamontowano EkoSłupki 1
Fot. UG w Olsztynie

Olsztynianie oraz osoby odwiedzające tę miejscowość od teraz na bieżąco będą wiedzieć, jakim oddychają powietrzem. Jest to możliwe dzięki zamontowanym we wtorek i środę EkoSłupkom, które można znaleźć na Rynku, na terenie Szkoły Podstawowej przy ul. Kühna oraz na parkingu Przychodni Lekarskiej przy ul. Żwirki i Wigury.

Nowoczesne urządzenia co godzinę dokonują pomiaru stężenia pyłów zawieszonych oraz innych zanieczyszczeń, a wynik pomiarów sygnalizują za pomocą światła ledowego.

Znaczenie najważniejszych kolorów na EkoSłupkach to:

  • Światło ZIELONE – jakość powietrza jest bardzo dobra, co daje warunki do wszelkiego rodzaju aktywności na świeżym powietrzu;
  • Światło CZERWONE – jakoś powietrza jest bardzo zła, co znacząco wpływa na zdrowie.

Znaczenie reszty kolorów znajduje się na załączonych fotografiach na słupkach.

W Olsztynie zamontowano EkoSłupki 2
Fot. UG w Olsztynie

Dokładne pomiary wybranego urządzenia każdy będzie mógł odczytać za pomocą specjalnej aplikacji „EkoSłupek”, którą można ściągnąć na komórkę. Jest to możliwe dzięki bezprzewodowemu przesyłaniu przez słupki wyników na platformę AirSensor.

„Chodzi o wiedzę i edukację, budowanie świadomości wśród mieszkańców oraz motywację do wymiany starych pieców na ekologiczne. Bo to właśnie dym wydobywający się z kominów domów, które ogrzewane są niskiej jakości paliwami, jest główną przyczyną występowania smogu” – mówi Tomasz Kucharski, wójt Gminy Olsztyn.

„Nie wykluczamy, że w przyszłym sezonie grzewczym wdrożymy kontrole przy użyciu dronów, które zbadają skład spalin wydobywających się z kominów” – dodaje.

Dodatkowo dla lepszej kontroli powietrza w Gminie Olsztyn, zostały zakupione nowoczesne czujniki „Airly”. Będzie można je znaleźć na budynkach strażnic w Przymiłowicach i Biskupicach oraz na budynkach szkół: w Turowie, Zrębicach, Kusiętach oraz Olsztynie przy ul. Zielonej.