fbpx

Wybory 2023. Ile wyniosła frekwencja w Częstochowie?

Frekwencja wyborcza w niedzielnych wyborach do parlamentu w Częstochowie wyniosła 76,9 proc.

Wszystkim, którzy oddali swój głos 15 października, dziękuje prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk. Jestem wdzięczny częstochowiankom i częstochowianom za rekordową frekwencję. Dziękuję za to, że poszliście na niedzielne wybory i za każdy oddany głos. Pokazaliśmy w ten sposób, że demokracja jest dla nas bardzo ważna. Wierzę, że również zobowiązaliśmy wybranych przez nas parlamentarzystów do rzetelnej pracy dla naszego miasta – mówi.

Blisko 77 proc. frekwencji w mieście, to o ponad 11 proc. więcej niż w poprzednich wyborach parlamentarnych, które odbyły się w 2019 r. Głosowanie w Częstochowie odbyło się w 136 obwodach, w tym 10 tzw. odrębnych, czyli zorganizowanych np. w szpitalach, domach pomocy społecznej oraz areszcie śledczym.

Nie licząc tych obwodów frekwencja wahała się w mieście w poszczególnych komisjach wyborczych od ponad 53 aż do 89,47 proc. Ten ostatni wynik odnotowano w obwodzie nr 45, z siedzibą komisji w Szkole Podstawowej nr 38 przy ul. Sikorskiego. Obejmuje on wyborców z ulic: Augustowskiej, Bialskiej, Ciechanowskiej, Iławskiej, Jędrzejowskiej, Jowiszowej, Karkonoskiej, Kieleckiej, Kilara, Krynickiej, Kujawskiej, Kutnowskiej, Łowickiej, Małopolskiej, Marsowej, Mazowieckiej, Neptunowej, Nowobialskiej, Nyskiej, Oławskiej, Opolskiej, Orlicz-Dreszera, Pabianickiej, Poleskiej, Reszkego, Staropolskiej, św. Faustyny, św. Krzysztofa, Świętokrzyskiej, Wielkopolskiej, Włodawskiej, Wodzisławskiej, Wrocławskiej i Zgorzeleckiej.

Warto też dodać, że aż w 32 częstochowskich obwodach głosowania odnotowano w niedzielę frekwencję ponad 80 proc.

red., mat. UM Częstochowy