fbpx

4 nowe autobusy elektryczne w częstochowskim MPK

Flota miejskiego przewoźnika rozrosła się o cztery zero emisyjne autobusy elektryczne. To kolejna z inwestycji zrealizowana w ramach programu „Lepsza komunikacja w Częstochowie”.

Cztery „elektryki” to w pełni ekologiczne, bezpieczne, ciche i komfortowe autobusy, które wkrótce wyjadą na częstochowskie trasy – mówi prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk. –  Rozwijając zeroemisyjny transport publiczny w naszym mieście staramy się przekonywać mieszkańców, że komunikacja publiczna może być dobrą i nieuciążliwą dla środowiska alternatywą do podróżowania po Częstochowie samochodem.   

4 nowe autobusy elektryczne w częstochowskim MPK 2
Nowe autobusy (fot. Ł.Stacherczak/UM Częstochowy)

Pojazdy zostały dofinansowane ze środków, które Częstochowa zdobyła jeszcze ze „starego” unijnego rozdania, tj. z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego  w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Przetarg na autobusy wygrał sanocki Autosan. Zamówienie – oprócz autobusów – objęło również dwie stacje ładowania ,,elektryków”. Wartość tych zakupów wyniosła niemal 13 mln zł, zaś unijne dofinansowanie sięga blisko 9 mln z tej kwoty.

Niskopodłogowe, klimatyzowane pojazdy EV (typu M12LF) o długości 10 metrów charakteryzują się przestronnym wnętrzem, wyposażonym w porty USB, WiFi oraz monitoring. Są także dostosowane do potrzeb osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Cechują się również dobrymi osiągami – na jednym ładowaniu powinny przejechać ok. 240 km.

4 nowe autobusy elektryczne w częstochowskim MPK 3
Nowe autobusy (fot. Ł.Stacherczak/UM Częstochowy)

Prezentacja nowych autobusów odbyła się 16 października w zajezdni MPK przy al. Niepodległości. Obok prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka ze strony miejskiego przewoźnika uczestniczyli w niej także prezes MPK Mariusz Sikora i jego zastępca Robert Madej. Dostawcę – firmę Autosan – reprezentował prezes Maciej Borecki.  

Przypomnijmy, że już od blisko dwóch i pół roku po częstochowskich ulicach kursuje 15 elektrycznych autobusów Sancity 12LFE, długoterminowo wynajętych przez MPK od Autosanu. W skład floty miejskiego przewoźnika – po niezbędnych technologicznych modyfikacjach – wchodzi też kilkanaście gazowo-elektrycznych hybryd zakupionych w całości dzięki środkom z programu zielonych inwestycji „Gazela”.

4 nowe autobusy elektryczne w częstochowskim MPK 4
Nowe autobusy (fot. Ł.Stacherczak/UM Częstochowy)

Obecnie w liczącej 132 pojazdy flocie częstochowskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego są już 44 autobusy z napędem innym niż spalinowy – 20 z elektrycznym, 15 z hybrydowym, a także dziewięć z napędem CNG (czyli na sprężony gaz ziemny). Szukając kolejnych innowacyjnych rozwiązań w zakresie ,,czystego” transportu zbiorowego MPK testowało w tym roku również autobus z innowacyjnym napędem wodorowym, dodatkowo spełniający funkcję oczyszczania powietrza (wychodząca z niego para jest czystsza niż powietrze, które pojazd pobiera, łącząc je z ,,zatankowanym” wodorem w celu napędzania silnika elektrycznego). Co więcej, do 2026 r. w Częstochowie ma powstać stacja napełniania pojazdów wodorem, docelowo obsługująca zarówno miejskie autobusy, jak i właścicieli prywatnych aut  o takim napędzie.

red., mat. UM Częstochowy