fbpx
WYSTAWA NIERUCHOMOŚCI W M1
Strona głównaKultura i rozrywkaCzęstochowskie „Wspieraj Kulturę!” wspiera WOŚP. Te licytacje to gratka nie tylko dla...

Częstochowskie „Wspieraj Kulturę!” wspiera WOŚP. Te licytacje to gratka nie tylko dla fanów literatury!

Projekt „Wspieraj Kulturę!” znów gra na rzecz WOŚP. Na charytatywnych aukcjach prowadzonych za pośrednictwem Allegro, można powalczyć m.in. o książki z autografem Wojtka Miłoszewskiego czy Wojciecha Chmielarza.

Przypomnijmy, że twórcą projektu „Wspieraj kulturę!” jest Robert Jasiak, obecny dyrektor Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater” w Częstochowie.  Idea narodziła się ponad dekadę temu. Początkowo w jej ramach organizowane były zbiórki i spotkania pod szyldem „Książki na wagę złota”. Obecnie „Wspieraj kulturę!” promuje nie tylko czytelnictwo, ale także środowisko hip-hopu i jazzu. Do tego organizuje liczne akcje społeczne (pisaliśmy o tym np. TUTAJ).

Częstochowskie „Wspieraj Kulturę!” wspiera WOŚP. Te licytacje to gratka nie tylko dla fanów literatury! 1
Płyta zespołu AmperA, która trafiła na aukcję na rzecz WOŚP (fot. z archiwum Roberta Jasiaka)

Jeśli chodzi o działalność charytatywną, to Jasiak nie ukrywa, że od lat wspiera dzieło Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przed pandemią koronawirusa przekazywał książki z autografami na aukcje na rzecz Fundacji Jerzego Owsiaka, przy okazji poprzedniego, 29. Finału postanowił jednak zrobić coś więcej. Wykorzystując Allegro, zorganizował szereg internetowych licytacji. Internauci mogli powalczyć m.in. o album winylowy „Miles of Blues” z autografem Michała Urbaniaka, „Paszkwile” podpisane przez Tymona Tymańskiego, „Powrót z Bambuko” z podpisem Katarzyny Nosowskiej czy „Dyrdymarki” sygnowane przez Marka Niedźwieckiego. W sumie udało się zebrać ponad 29 tys. zł na rzecz WOŚP.

„Wspieraj Kulturę!” gra też przy okazji 30. Finału, który odbędzie się 30 stycznia. Aukcje można znaleźć pod loginem wspierajkulture. To propozycje dla miłośników literatury, muzyki i sztuk wizualnych.

Częstochowskie „Wspieraj Kulturę!” wspiera WOŚP. Te licytacje to gratka nie tylko dla fanów literatury! 2
Książka Wojciecha Chmielarza, która trafiła na aukcję na rzecz WOŚP (fot. z archiwum Roberta Jasiaka)

– Portal aukcyjny, z którego możliwości korzystam, bardzo ułatwia organizację takich akcji, użytkują go bowiem miliony Polek i Polaków. Tym razem udało mi się zebrać ok. 30 rzeczy – wyjaśnia Robert Jasiak.

Niektóre licytacje już się zakończyły. Z kolei o„Informację zwrotną” podpisaną przez Jakuba Żulczyka można walczyć tylko do piątku, 28 stycznia, a o „Dług honorowy” podarowany przez Wojciecha Chmielarza – do 29 stycznia.

O co można powalczyć na Allegro?

Są też aukcje, które zakończą się w finałową niedzielę, półfinałowy poniedziałek czy wraz z pierwszymi dniami lutego. Wśród nich mamy np. limitowany winyl „Czwarty próg” zespołu AmperA, zdjęcie z autografem Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego, „Bez reszty” z podpisem Wojtka Miłoszewskiego, podpisaną płytę „Introducimg” NSI Quartet, „Morderstwo w Hotelu Kattowitz” z autografem Marty Matyszczak czy „Playbook” podpisany przez Tomasza Bąka.

Częstochowskie „Wspieraj Kulturę!” wspiera WOŚP. Te licytacje to gratka nie tylko dla fanów literatury! 3
Płyta zespołu NSI Quartet, która trafiła na aukcję na rzecz WOŚP (fot. z archiwum Roberta Jasiaka)

– Jeśli ktoś nie może uczestniczyć osobiście w finałowych atrakcjach, a chce wesprzeć działania WOŚP, może np. dorzucić się do jubileuszowej zbiórki, biorąc udział w moich internetowych aukcjach (albo w jakichś innych organizowanych na Allegro Charytatywnie). To okazja, by zdobyć prawdziwe rarytasy jak np. książka Jakuba Małeckiego „Błędy”, która jest dziś praktycznie niedostępna. Na „Wspieraj Kulturę!” można wylicytować egzemplarz podpisany przez autora – wyjaśnia twórca kulturalnego projektu.

Najdłużej, bo odpowiednio do 13 lutego i 14 lutego – można walczyć o fotografię Adama Markowskiego „Where is Banksy’s Pink Car?” oraz ręcznie wykonany plakat na papierze Fabriano „Szarańcza”.

„Otwórzmy serca i portfele, bo z WOŚP warto grać”

Warto dodać, że działania Roberta Jasiaka na rzecz WOŚP nie kończą się w przestrzeni wirtualnej, bo jako wolontariusz będzie on kwestował w niedzielę na ulicach Częstochowy. Kto go nie spotka, może wesprzeć też jego wirtualną puszkę – skarbonkę.

Częstochowskie „Wspieraj Kulturę!” wspiera WOŚP. Te licytacje to gratka nie tylko dla fanów literatury! 4
Robert Jasiak z książką Jakuba Żulczyka, która trafiła na aukcję na rzecz WOŚP (fot z archiwum Roberta Jasiaka)

– Uważam, że Fundacja pod przewodnictwem pana Jerzego Owsiaka wykonuje świetną robotę. To człowiek o wielkim sercu, ośmielam się powiedzieć, że dla mnie jest on wzorem do naśladowania. Oby było więcej takich przykładów – zaznacza Robert Jasiak. –  Otwórzmy serca i portfele, bo z WOŚP warto grać. Przykre jest jednak to, że służba zdrowia pozostaje niedofinansowana i niedoposażona, i gdyby nie Fundacja i ta mobilizacja serc, nasze dzieci i my sami mielibyśmy nie lada kłopot. Dołożę więc wszelkich starań, żeby wynik z prowadzonych przeze mnie aukcji był jak najwyższy i przełożył się na realną pomoc – zapewnia społecznik.

Zuzanna Suliga

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -