fbpx
Strona głównaPomoc dla UkrainyOd 26 marca wnioski o 500+ także w języku ukraińskim

Od 26 marca wnioski o 500+ także w języku ukraińskim

Od najbliższej soboty będzie dostępny w języku ukraińskim wniosek o 500+ dla obywatelek i obywateli Ukrainy, którzy przybyli legalnie do Polski po 23 lutego. W najbliższy weekend Zakład Ubezpieczeń Społecznych organizuje też akcję z myślą o tych osobach.

Na terenie działalności Oddziału ZUS w Częstochowie wszystkie placówki, a więc te w Częstochowie, Kłobucku, Koniecpolu, Lublińcu i Myszkowie, będą czynne zarówno w sobotę, 26 marca, jak i w niedzielę, 27 marca, w godz. 9-15.

ZUS zachęca obywatelki i obywateli Ukrainy do odwiedzenia swoich placówek właśnie w ten weekend, by założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE) i wysłać elektroniczny wniosek o świadczenie 500+.

Aby móc wysłać elektronicznie wniosek o świadczenie 500+, wcześniej obywatelka lub obywatelka Ukrainy musi mieć swój profil PUE. To za jego pośrednictwem będzie mógł wysłać wniosek.

Zasady przyznawania świadczenia dla uchodźców są takie same, jak w przypadku Polek i Polaków. Świadczenie przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia. Niezbędnym do złożenia wniosku o 500+ jest posiadanie numeru PESEL. Koniecznie musi go posiadać zarówno rodzic lub opiekun prawny, jak i dziecko, na które będzie składany wniosek.

Rodzic lub opiekun prawny musi mieć również założone konto w banku w Polsce, a także polski numer telefonu i adres email (pisany alfabetem łacińskim).Wszystkie informacje dotyczące świadczeń wypłacanych przez ZUS są dostępne na tej stronie internetowej – także w języku ukraińskim.

Została uruchomiona również linia telefoniczna ZUS w języku ukraińskim i polskim, w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywatelek i obywateli Ukrainy. Wśród obsługujących linię, są uchodźczynie i uchodźcy z tego kraju.

Infolinia jest dostępna od poniedziałku do piątku, w godz. 8-18 pod nr tel. 22 444 02 55 (opłata według stawek operatorów). Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych można też przesyłać e-mailem na adres [email protected]

Aby uzyskać więcej informacji na temat nadawania numeru PESEL Ukrainkom i Ukraińcom, którzy są uchodźcami i przybyli do Polski po dniu 23 lutego, kliknij tutaj.

LNŚ/UM Częstochowy

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -