fbpx
Strona głównaWiadomościWizyta węgierskiej delegacji na Jasnej Górze

Wizyta węgierskiej delegacji na Jasnej Górze

Do jasnogórskiego sanktuarium z wizytą przybyli: Konsul Generalny Węgier Tibor Gerencsér, poseł Attila Tilki, samorządowcy i aktorzy zaangażowani w powstanie filmu „Malenkij robot”, którego pokaz odbywa się teraz w Polsce.

Wizyta węgierskiej delegacji związana była z pokazem w Polsce filmu „Malenkij robot” o deportacjach mieszkańców Węgier do Związku Sowieckiego (1944/1945).

Film opowiada o tysiącach cywilów, mężczyzn i kobiet, którzy w latach 1944–1945 zostało deportowanych przez Armię Czerwoną do sowieckich obozów pracy. Internowano ich pod pretekstem, jakoby musieli przez kilka dni pracować niedaleko miejsca zamieszkania. Zamiast tego zostali wywiezieni i przez rok, a niekiedy nawet pięć lat wykonywali pracę przymusową w Związku Sowieckim, jako zadośćuczynienie za udział Węgier w II wojnie światowej. Osadzono ich w obozach administrowanych przez GUPWI – Główny Zarząd ds. Jeńców Wojennych i Cywilnych Internowanych NKWD.

Wizyta węgierskiej delegacji na Jasnej Górze 1
Wizyta węgierskiej delegacji na Jasnej Górze (fot. Biura Prasowego Jasnej Góry)

Ta historia przez dziesięciolecia stanowiła tabu – w ostatnich latach na Węgrzech prowadzono są intensywne badania na te tematy. Jednym z jego owoców jest film „Malenkij Robot”.

Na Jasna Górę przybyli Konsul Generalny Węgier Tibor Gerencsér, poseł Attila Tilki, samorządowcy i aktorzy zaangażowani w powstanie filmu „Malenkij robot”.

Wizyta węgierskiej delegacji na Jasnej Górze 2
Wizyta węgierskiej delegacji na Jasnej Górze (fot. Biura Prasowego Jasnej Góry)

Delegacja uczestniczyła we mszy św. w Kaplicy Matki Bożej, której przewodniczył o. Marian Waligóra. Paulin od lat duszpastersko służy węgierskim pielgrzymom, pielęgnując przyjaźń obu narodów, za co też został w 2018 r. odznaczony Krzyżem Zasługi Republiki Węgierskiej. Więcej na: www.jasnagora.com.

red., mat. Biura Prasowego Jasnej Góry

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo
Nowa Deweloper - Mieszkania i domy w Częstochowie

Popularne

- Advertisment -Nowa Deweloper - Mieszkania i domy w Częstochowie