fbpx
Strona głównaPolecaneWielka sztuka na ekranie częstochowskiego kina "Iluzja". Pora na spotkanie z twórczością...

Wielka sztuka na ekranie częstochowskiego kina “Iluzja”. Pora na spotkanie z twórczością Van Gogha

Częstochowskie kino OKF – “Iluzja” zaprasza na kolejną odsłonę cyklu “Wielka sztuka na ekranie”. Dokument poświęcony dziełom Van Gogha będzie można obejrzeć 21 i 22 sierpnia.

Cykl “Wielka sztuka na ekranie” od dawna cieszy się dużą sympatią częstochowskich widzów. To prezentacja kolekcji najwybitniejszych artystów malarstwa z najważniejszych muzeów na całym świecie. Na dużym ekranie, w znakomitej jakości obrazu HD są pokazane wystawy tematyczne, uchwycone w specjalny, dostosowany do warunków kinowych sposób. Arcydzieła malarstwa, rzeźby i grafiki można oglądać na kinowym ekranie z różnych perspektyw, zaś wędrówce po salach galeryjnych i muzealnych towarzyszą historie dzieł, biografie artystów, wypowiedzi ekspertów analizujących styl i technikę obrazów. Do tej pory częstochowianie mogli poznać m.in. twórczość Matisse’a, Rembrandta, impresjonistów, Leonarda da Vinci, Maneta, Mucha, Vermeera, Boscha, Renoira, Caravaggia, Klimta i wielu innych nieśmiertelnych artystów.

Wielka sztuka na ekranie częstochowskiego kina "Iluzja". Pora na spotkanie z twórczością Van Gogha 1
mat. promujące film “Van Gogh. Pola zbóż i zachmurzone niebiosa” (OKF)

Tym razem kino OKF – “Iluzja” (Al. NMP 64) zaprasza ich na dokument “Van Gogh. Pola zbóż i zachmurzone niebiosa. To nieco inne niż tradycyjne, spojrzenia na twórczość holenderskiego mistrza. Przewidziano tylko dwie projekcje, które odbędą się 21 i 22 sierpnia o godz. 16.30.

Za trwającą 86 minut włoską produkcję odpowiada Giovanni Piscaglia. Film jest nowym spojrzeniem na Van Gogha dzięki spuściźnie największej prywatnej kolekcjonerki prac tego holenderskiego malarza – Helene Kröller-Müller (1869-1939), która na początku XX wieku kupiła prawie 300 jego dzieł – obrazów i rysunków. Okazją do opowiedzenia historii tej kolekcji i wielkiej miłości do sztuki, która do niej doprowadziła, była wyjątkowa wystawa twórczości Van Gogha zatytułowana “Pola zbóż i zachmurzone niebiosa” w Bazylice Palladiana w Vicenzy, gromadząca 40 obrazów i 85 rysunków z Muzeum Kröller-Müller w Otterlo w Holandii, gdzie obecnie znajduje się dziedzictwo Helene. Bezcenne artystyczne skarby oglądamy na tle architektonicznego piękna Muzeum Kröllera-Müllera w rozległym parku De Hoge Weluge, będącym rezerwatem przyrody, który rodzina zakupiła w 1938 roku.

Wielka sztuka na ekranie częstochowskiego kina "Iluzja". Pora na spotkanie z twórczością Van Gogha 2
mat. promujące film “Van Gogh. Pola zbóż i zachmurzone niebiosa” (OKF)

-Z jednej strony jest to opowieść o kobiecie, która w duchowej rozpaczy Van Gogha mogła rozpoznać własną. Z drugiej, film przedstawia egzystencjalną udrękę malarza, widzianą poprzez fragmenty listów do brata Theo. To one wyznaczają tempo wystawy i inspirują do pokazania miejsc, w których Van Gogh mieszkał – od Paryża po Prowansję – zapowiada Małgorzata Stasikowska-Lis z OKF-u.

Warto dodać, że jedną z narratorek filmu i przewodnikiem po twórczości Vincenta Van Gogha jest jest aktorka Valeria Bruni Tedeschi, znana z takich produkcji jak “Zwariować ze szczęścia” czy “Czas, który pozostał”.

Bilety normalne kosztują 25 zł, ulgowe – 20 zł. Kino rekomenduje sprzedaż online poprzez stronę okf.czest.pl (żółty przycisk KUP BILET w prawym górnym rogu).

ZS

Czytaj także: Częstochowski teatr inauguruje nowy sezon. Na początek będzie “Fałsz”

- Advertisment -

Popularne

- Advertisment -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here