fbpx
Strona głównaKultura i rozrywkaWernisaż wystawy retrospektywnej Jacka Sztuki w Częstochowie. Wspomnienia, malarski happening i dużo...

Wernisaż wystawy retrospektywnej Jacka Sztuki w Częstochowie. Wspomnienia, malarski happening i dużo muzyki

W częstochowskiej Miejskiej Galerii Sztuki króluje wystawa jubileuszowa Jacka Sztuki “Życie w obrazach”. Otwarciu towarzyszyły m.in. malarski happening i koncerty.

Czwartek, 18 listopada upłynął w Miejskiej Galerii Sztuki pod hasłem wernisaży. Na ten wieczór przewidziano bowiem otwarcie aż czterech nowych wystaw.

Najpierw w Sali Śląskiej zainaugurowano zbiorową wystawę “A ciało duszą się stało”, w ramach której swoje prace prezentują Bogusława Bortnik-Morajda, Ewa Ciepielewska, Monika Misztal, Martyna Borowiecka, Maja Krysiak, Katarzyna Kukuła i Maria Michoń. Otwarcie wystawy poprzedził występ śpiewaczek z Kół Gospodyń Wiejskich Mstowianki oraz Czerwone Szpileczki.

Wernisaż wystawy retrospektywnej Jacka Sztuki w Częstochowie. Wspomnienia, malarski happening i dużo muzyki 1
Wernisażowy wieczór w Miejskiej Galerii Sztuki (fot. Adam Rygalik/Miejska Galeria Sztuki)

W kolejnych salach (Poplenerowej i Antresoli) goście wernisażowi uczestniczyli w inauguracji instalacji graficznej Barbary Jury “OUR”, przedstawiającej zagrożenia klimatyczne dla naszej planety oraz w otwarciu wystawy grafiki Anny Tarnowskiej “Antymateria” (wszystkie wystawy zapowiadaliśmy TUTAJ).

Pełne wspomnień “Życie w obrazach” Jacka Sztuki

Ostatnim wydarzeniem wieczoru był wernisaż wystawy Jacka Sztuki. “Życie w obrazach” wystawa nie tylko retrospektywna, ale i jubileuszowa, bo zorganizowana w 20. rocznicę obrony dyplomu przez autora (więcej na ten temat piszemy TUTAJ).

Jak poskreślał sam artysta, ekspozycja jest dla niego niezwykle osobista. Wielki wpływ na jej powstanie i całą życiową drogę malarza miał jego ojciec – Jerzy Filip Sztuka. Wybitnego rzeźbiarza i medaliera pożegnaliśmy w grudniu ubiegłego roku. Jego twórczość ściśle związana była z galerią przy Al. NMP 64. Pamiętna była choćby wystawa z 2006 r. “Ojciec i syn”, w ramach której zestawiony rzeźby Jerzego Filipa i malarstwo Jacka.

Wernisaż wystawy retrospektywnej Jacka Sztuki w Częstochowie. Wspomnienia, malarski happening i dużo muzyki 2
Otwarcie wystawy “Zycie w obrazach” w Miejskiej Galerii Sztuki (fot. Adam Rygalik/Miejska Galeria Sztuki)

Istotnym elementem wernisażu była muzyka – w wykonaniu Lidii, Marcina, Mikołaja, Nikodema Pospieszalskich oraz Zuzanny Tomaszewskiej. Koncert “egzystencjalny” dopełnił również jubilat grając na harmonijce ustnej,a także… skrzypcach z pędzlem doczepionym do smyczka. Występ poprzedził skrzypcowy występ uczniów częstochowskiej szkoły Suzuki prowadzonej przez Marię Magdalenę Rogowską. Uczestniczył w nim m.in. syn Jacka Sztuki – Rysio. Sam autor dopełnił wieczór malarskim happeningiem i licznymi wspomnieniami.

W Sali Gobelinowej licznie zabrali się bliscy, współpracownicy i przyjaciele jubilata. Zaszczytne miejsce zajęła przede wszystkim mama artysty – dr Krystyna Sztuka, ceniony psycholog kliniczny i autorka m.in. “Psychologii dla artystów”.

Wernisaż wystawy retrospektywnej Jacka Sztuki w Częstochowie. Wspomnienia, malarski happening i dużo muzyki 3
Otwarcie wystawy “Zycie w obrazach” w Miejskiej Galerii Sztuki (fot. Adam Rygalik/Miejska Galeria Sztuki)

Wśród gości nie brakowało również przedstawicieli władz miasta (z prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem na czele) i Politechniki Częstochowskiej (Sztuka jest kierownikiem Zakładu Komunikacji Marketingowej w Instytucie Marketingu na Wydziale Zarządzania).

Wystawę “Życie w obrazach” podobnie jak wszystkie pozostałe ekspozycje można oglądać do 9 stycznia 2022 r.

Od wtorku do piątku galeria zaprasza od godz. 10.30 do 18, a w soboty i niedziele – od godz. 12 do 19. Bilety normalne kosztują 10 zł, ulgowe – 8 zł (w środy wstęp jest bezpłatny). Szczegóły: www.galeria.czest.pl.

Zuzanna Suliga

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo
deklaracja dotycząca źródła ciepła
Dom Konopiska Jamki

Popularne

- Advertisment -