fbpx
Strona głównaKultura i rozrywkaWernisaż wystawy pokonkursowej "Klimaty Częstochowy". Kto dostanie nagrody?

Wernisaż wystawy pokonkursowej “Klimaty Częstochowy”. Kto dostanie nagrody?

W piątek, 19 listopada w Pawilonie Wystawowym w Parku im. Staszica otwarta zostanie wystawa pokonkursowa “Klimaty Częstochowy”. Będzie to czternasta odsłona tego wydarzenia.

Tak, jak już informowaliśmy po kilkuletniej przerwie słynny fotograficzny konkurs powraca na mapę miasta. Za jego organizację tradycyjnie odpowiada Urząd Miasta Częstochowy, a współorganizatorem jest Muzeum Częstochowskie.

-Mamy za sobą długą przerwę, bowiem trzynasta edycja “Klimatów Częstochowy” odbyła się w 2018 r. Kolejny rok upłynął na pracy nad międzynarodowym konkursem Biennale Fotografii Ulicznej Moment, który miał być organizowany zamiennie z Klimatami. Jednak rok 2020 przyniósł pandemię i lockdown. Prawie wszystkie wydarzenia kulturalne zostały odwołane. Zostaliśmy zamknięci w domach, czekając na lepsze czasy – zaznacza Adam Markowski, z miejskiego Wydziału Kultury, Promocji i Sportu.

Na wystawę wybrano 27 prac 16 autorów

I choć koronawirus nie odpuszcza, tegoroczna, czternasta już edycja “Klimatów” przywraca powiem normalności. Odzew był spory, w ciągu kilku miesięcy do organizatorów wpłynęło 361 zdjęć 88 autorów. Oceniło je jury w składzie: Łukasz Kolewiński, Kamil Pawlik, Piotr Kras oraz Jarosław Respondek. Po obradach do wystawy pokonkursowej wybrało 27 prac 16 autorów.

Wernisaż wystawy pokonkursowej "Klimaty Częstochowy". Kto dostanie nagrody? 1
Jurorzy 14. edycji konkursu “Klimaty Częstochowy”

Finalistami konkursu są Wojciech Barczyński, Marci Cekus, Piotr Cieślak, Wojciech Grabowski, Piotr Jakóbczak, Justyna Janus, Rafał Kuliński, Łukasz Majewski, Adam Mielczarek, Oliwia Pawlak, Przemysław Skoczylas, Grzegorz Skowronek, Marcin Stypka, Tomasz Szygulski, Wojciech Woszczyk i Aleksander Van.

W czyje ręce trafią nagrody?

-Jaki obraz miasta wyłania się na zgłoszonych fotografiach? Jest inaczej niż zwykle. W całym zestawie finałowych zdjęć czuć atmosferę pandemii. Oczywiście nie tak dosłownie, chociaż w kadrach nie brakuje symbolu „zarazy XXI wieku” – wszechobecnych maseczek. Mgła, dystans, zamknięcie, konfrontacja, niepokoje społeczne, a nawet pioruny pokazują nam, że ostatnie wydarzenia będziemy długo pamiętać. Trzeba stwierdzić, że jedną z wartości „Klimatów Częstochowy” – gdy obserwuje się je na przestrzeni lat – jest to, że są niezwykle trafną ilustracją czasów, w których żyjemy – dodaje Adam Markowski.

Tego, w czyje ręce trafią nagrody, dowiemy się już w piątek, 19 listopada podczas otarcia wystawy pokonkursowej. Wydarzenie odbędzie się o godz. 18 w Pawilonie Wystawowym w Parku im. Staszica. Przypomnijmy, że główna nagroda wynosi 1900 zł, druga – 1100 zł, a trzecia -700 zł. Szczegóły: www.klimatyczestochowy.pl.

Zuzanna Suliga

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo
deklaracja dotycząca źródła ciepła
Dom Konopiska Jamki

Popularne

- Advertisment -