fbpx
Strona głównaPolecaneListopadowa odsłona cyklu "Wielcy skrzypkowie". Na scenie Filharmonii Częstochowskiej - Jakub Jakowicz

Listopadowa odsłona cyklu “Wielcy skrzypkowie”. Na scenie Filharmonii Częstochowskiej – Jakub Jakowicz

Cykl “Wielcy Skrzypkowie. Dziedzictwo Hubermana” Filharmonia Częstochowska zainaugurowała w październiku. Teraz pora na listopadową odsłonę, której gwiazdą będzie Jakub Jakowicz.

W październiku mistrzowski koncert dała Nancy Zhou. Teraz za sprawą “Wielcy Skrzypkowie. Dziedzictwo Hubermana” na scenie Filharmonii Częstochowskiej królował będzie Jakub Jakowicz. Koncert odbędzie się w piątek, 19 listopada.

Artysta gry na skrzypcach uczył się u swojego ojca Krzysztofa Jakowicza, pod którego kierunkiem studiował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Był również ostatnim uczniem jednego z twórców polskiej szkoły skrzypcowej, prof. Tadeusza Wrońskiego.

Listopadowa odsłona cyklu "Wielcy skrzypkowie". Na scenie Filharmonii Częstochowskiej - Jakub Jakowicz 1
mat. Filharmonii Częstochowskiej

Koncertuje od 11 roku życia. Grał ze wszystkimi czołowymi polskimi orkiestrami. W 2001 zadebiutował z Filharmonikami Monachijskimi pod dyrekcją Pinchasa Steinberga, wykonując I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego. Od tego czasu występował jako solista z wieloma renomowanymi orkiestrami na całym świecie. Jako kameralista Jakub Jakowicz od lat tworzy duet skrzypcowy z ojcem, Krzysztofem. Od 2000 gra z pianistą Bartoszem Bednarczykiem. Jest również związany z dwoma kwartetami smyczkowymi: w latach 2008–2014 był prymariuszem Lutosławski Quartet, z którym dokonał m.in. nagrania kompletu kwartetów smyczkowych Grażyny Bacewicz, a od 2006 r. jest członkiem Zehetmair Quartet, zespołu stworzonego przez austriackiego skrzypka i dyrygenta Thomasa Zehetmaira.

Jakub Jakowicz jest laureatem pierwszych nagród na konkursach skrzypcowych w Lublinie (1993), Wattrelos we Francji (1995) i Takasaki w Japonii (1999). W 2001 został jednym z trzech zwycięzców Międzynarodowej Trybuny Młodych Wykonawców w Bratysławie.  Jest także laureatem Paszportu „Polityki” za rok 2003. W 2007 r. otrzymał nagrodę „Orfeusz” podczas Festiwalu „Warszawska Jesień”, zaś w roku 2018, w uznaniu za wybitny wkład w upowszechnienie muzyki Witolda Lutosławskiego, został uhonorowany Medalem 100-lecia urodzin kompozytora, przyznawanym przez Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego. Artysta nosi tytuł doktora sztuk muzycznych. Uczy gry skrzypcowej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego  w Katowicach. Gra na instrumencie Braci Gand (Paryż, 1859), dzięki uprzejmości Fondation Jerzy Semkow.

Dwa spojrzenia na “Cztery pory roku”

W Częstochowie Jakub Jakowicz wykona “Vivaldi Four Seasons Recomposed” Maxa Richtera i “Pory roku” Astora Piazolli.

-Czeka nas zderzenie dwóch współczesnych spojrzeń na jedno z najsłynniejszych barokowych dzieł, czyli “Cztery pory roku” Vivaldiego. Dla Astora Piazzolli były one tylko inspiracją. Argentyńczyk stworzył swoje Cztery pory roku Buenos Aires jako zbiór czterech utworów napisanych w rytmie tanga – wyjaśnia Agnieszka Małasiewicz z Impresariatu Filharmonii Częstochowskiej. – Max Richter dokonał rekompozycji Vivaldiego, odrzucił 3/4 oryginalnego materiału, ale zachował silne muzyczne DNA włoskiego kompozytora, tworząc zupełnie nową, hipnotyzującą  muzykę z minimalistycznym barokowym akcentem. Płyta z materiałem “Vivaldi Four Seasons Recomposed” Maxa Richtera znalazła się na szczycie list przebojów muzyki klasycznej w 22 krajach – dodaje.

Skrzypek wystąpi wraz z Orkiestrą Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Adama Klocka.

Piątkowy koncert rozpocznie się o godz. 19. Bilety kosztują: 50 zł (normalny), 45 zł (ulgowy) i 25 zł (UTW). Można je nabyć w kasie Filharmonii oraz na stronie www.filharmonia.com.pl.

Zuzanna Suliga

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo
Dom Konopiska Jamki

Popularne

- Advertisment -