We Wrzosowej wyremontowano dach podstawówki i utworzono „Zieloną Pracownię 2020”

0
1341

W Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika we Wrzosowej został naprawiony dach oraz, powstała nowa „Zielona Pracownia”.

We Wrzosowej wyremontowano dach podstawówki i utworzono „Zieloną Pracownię 2020” 1
Fot: Gmina Poczesna

Umowa na przeprowadzenie modernizacji dachu została podpisana pod koniec października 2020 roku. Było to konieczne, ponieważ stary dach na podstawówce był w złym stanie technicznym. Cała inwestycja kosztowała prawie 200 tys. zł, na którą fundusze pozyskano z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

W ramach modernizacji wykonano:

  • Roboty rozbiórkowe;
  • Demontaż drewnianej kratownicy;
  • Obróbki blacharskie;
  • Zlikwidowanie ubytków ścian kominowych
  • Położenie nowej izolacji cieplnej oraz nowego pokrycia dachu w postaci papy termozgrzewalnej.

Modernizację przeprowadzono przy pomocy najnowszej technologii z użyciem surowców wysokiej jakości. Odbiór techniczny powyższej inwestycji miał miejsce w grudniu 2020 roku.

We Wrzosowej wyremontowano dach podstawówki i utworzono „Zieloną Pracownię 2020” 2
Fot: Gmina Poczesna

Kolejną rzeczą, która pojawiła się w Szkole Podstawowej we Wrzosowej to nowa „Zielona Pracownia 2020”. Inwestycja była możliwa dzięki wygranemu projektowi pn. „Wrzosowisko to nie wszystko! – Zakątek Zapylaczy” w konkursie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Wstępny projekt swojej pracowni szkoła złożyła w konkursie „Zielona Pracownia Projekt 2020” w lutym 2020 roku, a w maju 2020 roku złożyła projekt szczegółowy dzięki współpracy uczniów, nauczyciela biologii, plastyki oraz dyrektora.

We Wrzosowej wyremontowano dach podstawówki i utworzono „Zieloną Pracownię 2020” 3
Fot: Gmina Poczesna

Głównym celem projektu było utworzenie nowoczesnej, przyjaznej pracowni przyrodniczej w Szkole Podstawowej we Wrzosowej, w której uczniowie będą podnosić poziom swojej wiedzy i świadomości ekologicznej.  

Tematem przewodnim pracowni jest poznawanie życia i funkcji przyrodniczej owadów zapylających co nie jest przypadkowe. Szkoła już wcześniej realizowała z Fundacją „Nasza Ziemia” autorski projekt „Pszczoła potrzebna od zaraz!” związany z ochroną owadów zapylających (przy szkole znajduje się ścieżka dydaktyczna, a corocznie na wiosnę tworzone są miejsca przyjazne pszczołom).

W klasie królują fototapety z wrzosami, które są roślinami miododajnymi i zarazem głównym symbolem Gminy Wrzosowej oraz elementy związane z pszczołami i produktem pszczelim. Na parapecie postawiono doniczki, w których będą hodowane wieloletnie kwiaty miododajne. W okresie letnim zostaną one wystawiane do szkolnego ogrodu.

We Wrzosowej wyremontowano dach podstawówki i utworzono „Zieloną Pracownię 2020” 4
Fot: Gmina Poczesna

Główną atrakcją pracowni jest kamera, za pomocą której w sezonie letnim dzieci będą mogły podglądać przylatujące owady zapylające, a po zainstalowaniu domków dla pszczół murarek obserwacja zachowania tych owadów.

Projekt realizowano od lipca do listopada. W tym czasie m.in. wyremontowana została pracownia, kupiono meble (szafy, stoły krzesła), sprzęt (komputer, mikroskopy) oraz pomoce dydaktyczne (modele, preparaty).

Wartość projektu wyniosła w sumie 42 tys. zł. Fundusze na tę inwestycję pozyskano z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz z budżetu Gminy Poczesna.

[post_gallery]

Fot: Gmina Poczesna