W Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika we Wrzosowej został naprawiony dach oraz, powstała nowa „Zielona Pracownia”.
Umowa na przeprowadzenie modernizacji dachu została podpisana pod koniec października 2020 roku. Było to konieczne, ponieważ stary dach na podstawówce był w złym stanie technicznym. Cała inwestycja kosztowała prawie 200 tys. zł, na którą fundusze pozyskano z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
W ramach modernizacji wykonano:
- Roboty rozbiórkowe;
- Demontaż drewnianej kratownicy;
- Obróbki blacharskie;
- Zlikwidowanie ubytków ścian kominowych
- Położenie nowej izolacji cieplnej oraz nowego pokrycia dachu w postaci papy termozgrzewalnej.
Modernizację przeprowadzono przy pomocy najnowszej technologii z użyciem surowców wysokiej jakości. Odbiór techniczny powyższej inwestycji miał miejsce w grudniu 2020 roku.
Kolejną rzeczą, która pojawiła się w Szkole Podstawowej we Wrzosowej to nowa „Zielona Pracownia 2020”. Inwestycja była możliwa dzięki wygranemu projektowi pn. „Wrzosowisko to nie wszystko! – Zakątek Zapylaczy” w konkursie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Wstępny projekt swojej pracowni szkoła złożyła w konkursie „Zielona Pracownia Projekt 2020” w lutym 2020 roku, a w maju 2020 roku złożyła projekt szczegółowy dzięki współpracy uczniów, nauczyciela biologii, plastyki oraz dyrektora.
Głównym celem projektu było utworzenie nowoczesnej, przyjaznej pracowni przyrodniczej w Szkole Podstawowej we Wrzosowej, w której uczniowie będą podnosić poziom swojej wiedzy i świadomości ekologicznej.
Tematem przewodnim pracowni jest poznawanie życia i funkcji przyrodniczej owadów zapylających co nie jest przypadkowe. Szkoła już wcześniej realizowała z Fundacją „Nasza Ziemia” autorski projekt „Pszczoła potrzebna od zaraz!” związany z ochroną owadów zapylających (przy szkole znajduje się ścieżka dydaktyczna, a corocznie na wiosnę tworzone są miejsca przyjazne pszczołom).
W klasie królują fototapety z wrzosami, które są roślinami miododajnymi i zarazem głównym symbolem Gminy Wrzosowej oraz elementy związane z pszczołami i produktem pszczelim. Na parapecie postawiono doniczki, w których będą hodowane wieloletnie kwiaty miododajne. W okresie letnim zostaną one wystawiane do szkolnego ogrodu.
Główną atrakcją pracowni jest kamera, za pomocą której w sezonie letnim dzieci będą mogły podglądać przylatujące owady zapylające, a po zainstalowaniu domków dla pszczół murarek obserwacja zachowania tych owadów.
Projekt realizowano od lipca do listopada. W tym czasie m.in. wyremontowana została pracownia, kupiono meble (szafy, stoły krzesła), sprzęt (komputer, mikroskopy) oraz pomoce dydaktyczne (modele, preparaty).
Wartość projektu wyniosła w sumie 42 tys. zł. Fundusze na tę inwestycję pozyskano z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz z budżetu Gminy Poczesna.
[post_gallery]
Fot: Gmina Poczesna