fbpx

W częstochowskim teatrze trwają próby do premierowego „Czerwonego Kapturka” [ZDJĘCIA]

Premierę „Czerwonego Kapturka” zaplanowano na 3 grudnia. W częstochowskim teatrze trwają próby do tego wydarzenia. Reżyserem spektaklu jest Dariusz Wiktorowicz.

Opowieść o dziewczynce w czerwonej czapeczce i wilku ma średniowieczne korzenie, a w XVII wieku ukazała się w zbiorze baśni spisanych przez Charles’a Perraulta. Bracia Wilhelm i Jacob Grimmowie uzupełnili ją później o szczęśliwe (nie dla wilka!) zakończenie.

W częstochowskim teatrze trwają próby do premierowego "Czerwonego Kapturka" [ZDJĘCIA] 2
Próby do spektaklu „Czerwony Kapturek” (fot. Piotr Dłubak/Teatr im. A. Mickiewicza)

„Czerwony Kapturek” jest jedną z najpopularniejszych i najchętniej wystawianych baśni, zarówno na scenach teatrów dramatycznych, muzycznych jak i lalkowych. W częstochowskim Teatrze im. A. Mickiewicza spektakl reżyseruje Dariusz Wiktorowicz, który kilka lat temu zrealizował tu uwielbianego przez młodych widzów „Gałganiarza i Patyczka”.

Reżyser tworzy spektakl na podstawie adaptacji Cezarego Żołyńskiego. Ta wersja sceniczna jest nieco uwspółcześniona, przesycona absurdalnym humorem, komicznymi dialogami oraz wieloma wpadającymi w ucho piosenkami duetu kompozytorów: Marka Zalewskiego i Pawła Czyrki.

W częstochowskim teatrze trwają próby do premierowego "Czerwonego Kapturka" [ZDJĘCIA] 3
Próby do spektaklu „Czerwony Kapturek” (fot. Piotr Dłubak/Teatr im. A. Mickiewicza)

Narratorem opowieści, Żołyński uczynił Fotografa, który zawiązuje akcję i rozpoczyna opowieść. W jego atelier znajduje się bowiem album ze starymi zdjęciami, w których zaklęte są wspomnienia. Za jego sprawą poznajemy historię o Czerwonym Kapturku – dobrej i ślicznej, choć trochę nierozważnej dziewczynce, która po drodze do swej chorej babci poznaje przebiegłego i głodnego wilka.

Tytułową rolę gra Hanna Zbyryt. Babcią jest Czesława Monczka, Mamą – Iwona Chołuj, Panią Karlą – Sylwia Karczmarczyk, Panią Coco – Agnieszka Łopacka, Fotografem – Waldemar Cudzik, Gajowym – Antoni Rot, a Wilkiem – Robert Rutkowski.

W częstochowskim teatrze trwają próby do premierowego "Czerwonego Kapturka" [ZDJĘCIA] 4
Próby do spektaklu „Czerwony Kapturek” (fot. Piotr Dłubak/Teatr im. A. Mickiewicza)

Za scenografię „Czerwonego Kapturka” odpowiada Barbara Wójcik-Wiktorowicz, za muzykę – Marek Zalewski i Paweł Czyrka, ruch sceniczny – Arkadiusz Buszko, a korepetycje wokalne – Marzena Lamch-Łoniewska. Aystentką reżysera jest Sylwia Karczmarczyk, a scenografa – Stanisław Kulczyk. Inspicjentem i sufler jest Andrzej Rospondek.

W częstochowskim teatrze trwają próby do premierowego "Czerwonego Kapturka" [ZDJĘCIA] 5
Autorką plakatu jest Barbara Wójcik-Wiktorowicz

Premiera spektaklu odbędzie się w sobotę, 3 grudnia o godz. 17. Bajki z tzw. obsługą mikołajkową przewidziano od 4 do 9 grudnia. Informacji na ten temat udziela Dział Promocyjno-Literacki pod nr 34 372 33 27 (47, 06). Szczegóły: www.teatr-mickiewicza.pl

red., mat. Teatru im. A. Mickiewicza