fbpx
WYSTAWA NIERUCHOMOŚCI W M1
Strona głównaKultura i rozrywka"W poszukiwaniu Chopina". Dokument o wirtuozie fortepianu na ekranie częstochowskiego OKF-u

„W poszukiwaniu Chopina”. Dokument o wirtuozie fortepianu na ekranie częstochowskiego OKF-u

W Warszawie właśnie odbywa się XVIII Konkurs Chopinowski, a w Częstochowie można obejrzeć znakomity dokument Phila Grabsky’ego o Fryderyku Chopinie.

Dokument „W poszukiwaniu Chopina” Phila Grabsky’ego gościł już na ekranie częstochowskiego Ośrodka Kultury Filmowej – Kina Studyjnego „Iluzja” (Al. NMP 64). Gościem instytucji był również sam reżyser, który odwiedził Częstochowę w lutym 2016 r. Powtórka związana jest z odbywającym się właśnie w Warszawie XVIII Konkursie Chopinowskim. Znakomity dokument będzie można obejrzeć w sobotę, 16 października o godz. 16.30. Bilety normalne kosztują 25 zł, a ulgowe – 20 zł.

Mający polskie korzenie Brytyjczyk Phil Grabsky cztery lata spędził w podróży, dążąc do prawdy o życiu Chopina (1810–1849), współtwórcy europejskiego romantyzmu, autora blisko 240 utworów, z których znakomitą część natchnął on duchem polskiej muzyki ludowej. Grób kompozytora w Paryżu pozostaje miejscem pielgrzymek nie tylko melomanów, a jego muzyka nadal wypełnia sale koncertowe świata. Kim był człowiek, którego przerażały publiczne występy, który wyjechał ze swej ojczyzny do Paryża i nie dane mu było powrócić? Kim był ten, który rzadko koncertował, a pomimo złego stanu zdrowia skomponował tak potężne i głębokie dzieła? Kim był wreszcie wirtuoz fortepianu, który wyniósł ten instrument na najwyższy piedestał?

– W filmie odpowiedzi postarają się udzielić tak wybitni muzycy, jak Lars Vogt, Daniel Barenboim, Ronald Brautigam czy Kevin Kenner. Na ekranie zobaczymy i usłyszymy także wspaniałego polskiego pianistę Janusza Olejniczaka oraz Orkiestrę XVIII Wieku pod kierunkiem Fransa Brüggena. Usłyszymy również wypowiedzi jednego z najwybitniejszych historyków muzyki – Jeremy’ego Siepmanna. Narratorką filmu jest gwiazda sceny i ekranu Juliet Stevenson, a fragmenty listów Chopina czyta David Dawson – czytamy w zapowiedzi.

Warto dodać, że film powstał równocześnie z nagraniem wszystkich dzieł Fryderyka Chopina na fortepian z orkiestrą w wykonaniu Nelsona Goernera, Kevina Kennera, Janusza Olejniczaka i Orkiestry XVIII Wieku pod kierunkiem Fransa Brüggena.
Poprzednie filmy Grabsky’ego z cyklu „In Search of …”, poświęcone Mozartowi, Haydnowi i Beethovenowi, biły rekordy kasowe w Australii, Nowej Zelandii i USA, otrzymując znakomite recenzje.

Szczegóły: www.okf.czest.pl.

ZS

Czytaj także: Kinowe przeboje na jesień. Wśród nich nie tylko Bond. Jakie filmy możemy obejrzeć teraz w Częstochowie?

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -