fbpx
Strona głównaWiadomościW Gminie Żarki będzie wyłączone oświetlenie uliczne od 23 do 5

W Gminie Żarki będzie wyłączone oświetlenie uliczne od 23 do 5

Podwyżka cen energii oraz regulacje prawne, nakłaniające do ograniczenia zużycia energii spowodowały, że w Gminie Żarki będzie wyłączone oświetlenie uliczne w godzinach nocnych. Od 1 stycznia 2023 aż do odwołania nie będą świeciły latarnie od godz. 23 do 5.

Ogromny wzrost kosztów energii elektrycznej dla gmin staje się faktem.W roku 2022 gmina Żarki  płaciła 0,50 zł brutto za 1 kW energii elektrycznej, a obecnie cena wzrosła do 0,97 zł brutto. Stawka za energię poszybowała o 90 proc. Gmina Żarki nie jest stanie zapewnić w budżecie środków w przyszłym roku na tak drastyczny wzrost cen. Jedynym wyjściem jest zmniejszenie zużycia energii. Stąd decyzja o całkowitym wyłączeniu oświetlenia ulicznego nocą.

Na zlecenie gminy został w tym roku został przygotowany audyt energetyczny. Do modernizacji przewidziano 1200 opraw starego typu, pozostałe 106 sztuk to produkty w technologii LED. Audyt wskazał, że po wymianie opraw gmina można uzyskać oszczędności w kwocie 190 tys. zł w skali roku. Koszt modernizacji oświetlenia wynosi 1 mln 12 tys. zł. Jeśli tylko pojawi się możliwość pozyskania środków, zostanie złożony stosowny wniosek.

Gmina Żarki w celu poprawy sytuacji energetycznej uzyskała niezbędne dokumenty do przyłączenia energii elektrycznej wyprodukowanej przez fermę fotowoltaiczną o mocy 1 MW. W tym wypadku jeśli tylko pojawi się możliwość sfinansowania zadania ze źródeł zewnętrznych, to gmina skorzysta z szansy.

LN/UM Gmina Żarki

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo
Ford Puma hybrydowy SUV

Popularne

- Advertisment -Ford Puma hybrydowy SUV