fbpx
WYSTAWA NIERUCHOMOŚCI W M1
Strona głównaWiadomościCzęstochowa informacjeW Częstochowie powstaje mapa hałasu. Będzie wiadomo, gdzie jest najgłośniej także w...

W Częstochowie powstaje mapa hałasu. Będzie wiadomo, gdzie jest najgłośniej także w związku z natężeniem ruchu


Miasto wybrało firmę, która sporządzi na zlecenie samorządu „Strategiczną Mapę Hałasu dla Miasta Częstochowy” .  Mapa dotyczyć będzie obszaru  w granicach administracyjnych miasta.

W Częstochowie powstaje mapa hałasu. Będzie wiadomo, gdzie jest najgłośniej także w związku z natężeniem ruchu 1


Mapę hałasu sporządzi konsorcjum firm KFB Acoustics z Wrocławia oraz Acesoft z Sopotu za kwotę 424,3 tys. zł. Ma ona powstać do końca maja tego roku. Zamówienie dla wykonawców miejskiej mapy obejmuje m.in. przeprowadzenie pomiarów hałasu drogowego, kolejowego, tramwajowego i przemysłowego, opracowanie sprawozdań z pomiarów, zebranie kompletu danych wejściowych, opracowanie części opisowej i graficznej „Mapy hałasu”.  Jeżeli chodzi o pomiary hałasu wykonanych ma być co najmniej 30 pomiarów hałasu drogowego, 10 – tramwajowego, 7 – kolejowego oraz hałasu przemysłowego w przynajmniej 40 punktach. W co najmniej 40 punktach zmierzone ma być natężenie ruchu drogowego (na ulicach o natężeniu powyżej tysiąca pojazdów na dobę).  


Jak przekazał Urząd Miasta Częstochowy, zaktualizowana „Mapa  hałasu” ma uwzględniać –  w obecnej wersji – m.in. wpływ ruchu na obwodnicy autostradowej A1 na komfort życia mieszkańców Częstochowy, którzy mieszkają w jej pobliżu.

– Mamy nadzieję, że wyniki pomiarów z okolic autostrady zawarte w nowej miejskiej „Mapie hałasu” zostaną wzięte pod uwagę przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad – mówi prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk  – Liczymy, że tam, gdzie jest taka potrzeba, powstaną dodatkowe ekrany dźwiękochłonne.

Wykonawca będzie zobligowany do uwzględniania w końcowym produkcie wszelkich zmian w rozporządzeniach ministra klimatu i środowiska, które mają wpływ na wartość merytoryczną „Strategicznej mapy hałasu dla miasta Częstochowy”.


Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma przeprowadzić własne pomiary hałasu po zakończeniu budowy Miejsc Obsługi Podróżnych zaplanowanych na częstochowskiej odcinku A1, czyli po zakończeniu całości inwestycji związanych z budową obwodnicy Częstochowy.

(zdjęcie ilustracyjne pixabay.com)


WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -