fbpx
WYSTAWA NIERUCHOMOŚCI W M1
Strona głównaPolecaneUważaj na fałszywe SMS-y, przestrzega częstochowska policja

Uważaj na fałszywe SMS-y, przestrzega częstochowska policja

Komenda Miejska Policji w Częstochowie ostrzega przed oszustami, którzy wyłudzają pieniądze za pomocą SMS-ów. Wysyłając wiadomości, złodzieje podszywają się pod policję.

To nowy sposób na wyłudzanie pieniędzy. Oszuści wysyłaja wiadomości o rzekomo nieopłaconych mandatach karnych. Te „upomnienia” podpisują jako policja. W polu nadawca wyświetla się napis „policja”, co ma zwiększyć wiarygodność odebranej wiadomości.

Uważaj na fałszywe SMS-y, przestrzega częstochowska policja 1

Komenda Miejska Policji w Częstochowie ostrzega, nie dajmy się zwieść. Policja nigdy nie informuje o konieczności opłacenia zaległego mandatu.

  • Nie wolno klikać w link wysłany tą droga, bowiem zostaniemy przekierowani na tak zwana stronę „phishingową”, która do złudzenia będzie przypominała znany nam panel płatności – informuje Sabina Chyra-Giereś, oficer prasowy KMP w Częstochowie. – Gdy na tej stronie wpiszemy swoje dane, umożliwimy przestępcom przejęcie naszego konta bankowego. Dopóki nie mamy pewności, że nadawca jest prawdziwy, nie klikajmy w żadne linki ani na nie nie odpowiadajmy.
Uważaj na fałszywe SMS-y, przestrzega częstochowska policja 2

Oto, na co powinniśmy zwrócić uwagę, aby nie zostać oszukanym i nie stracić pieniędzy:

  • Wiele wiadomości phishingowych ma niepoprawną gramatykę, interpunkcję, pisownię, czy też brak jest polskich znaków diakrytycznych na przykład nie używa się „ą” czy „ę”;
  • Należy bezwględnie sprawdzić, czy mail pochodzi z organizacji, na którą powołuje się nadawca;
  • Urzędy administracji publicznej nigdy nie proszą przy pomocy SMS, czy maili o dopłatę do szczepionki, czy uregulowanie należności podatkowych;
  • Zwracajcie również uwagę na linki przekazywane między znajomymi, sprawdzajcie czy link faktycznie prowadzi do właściwej strony;
  • Uważaj na skrócone linki, jeśli nie masz pewności dokąd poprowadzi Cię link, najedź wskaźnikiem myszy na link (nie klikaj), a na dole przeglądarki zostanie wyświetlony pełen adres linku;
  • Zgłaszanie phishingu jest niezwykle proste i intuicyjne. Po prostu wejdź na stronę internetową https://incydent.cert.pl/, wypełnij krótki formularz online, dołącz podejrzaną wiadomość i wyślij.

Jeśli masz uzasadnione podejrzenie, że jesteś ofiarą oszustwa lub wykryłeś podejrzenie oszustwa, zgłoś niezwłocznie ten fakt policji lub do prokuratury – apelują policjanci.

(zdjęcie ilustracyjne pixabay.com)

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -