fbpx

Uwaga! Dzikie zwierzęta na drodze

Policja apeluje o zwiększenie ostrożności podczas podróży na terenie gdzie można natknąć się na dzikie zwierzęta.

W ostatnim czasie na drogach powiatu lublinieckiego doszło do trzech zdarzeń z udziałem właśnie zwierzyny leśnej. Należy pamiętać, że zderzenie z sarną, dzikiem czy łosiem może być tragiczne w skutkach, nie tylko dla tego zwierzęcia, ale także dla kierowców oraz pasażerów.

Mundurowi apelują do wszystkich kierowców by zachowali szczególną ostrożność na drogach, które biegną w okolicy lasów czy pól uprawnych. Nie należy lekceważyć znaku drogowego A-18b, ostrzegającym uczestników ruchu o możliwości spotkania na drodze lub w jej bezpośrednim sąsiedztwie dzikich zwierząt. Należy pamiętać, iż jadący ze znaczną prędkością kierowca może nie mieć wystarczająco dużo czasu, by bezpiecznie zahamować i wykonać manewr ominięcia takiej niespodziewanej przeszkody na drodze. Takie zderzenie z dzikim zwierzęciem może być bardzo groźne w skutkach. Najlepszym sposobem by uniknąć kolizji z dzikim zwierzęciem jest po prostu zdjęcie nogi z gazu. Zawsze wjeżdżając w tereny leśne, należy zwolnić co da nam większe szanse, gdy faktycznie na jezdnię wkroczy nieoczekiwany „gość”.

Uwaga! Dzikie zwierzęta na drodze 2
fot. KPP w Sierpcu

Podczas dwóch ostatnich dni, na drogach powiatu lublinieckiego doszło do trzech takich właśnie kolizji, które spowodowało wtargnięcie na drogę dzikiego zwierzęcia. 20 października, w wieczornych godzinach, na ulicy Asfaltowej w Woźnikach kierujący samochodem osobowym marki Toyota zderzył się z sarną, która nagle wtargnęła na drogę. Do podobnych zdarzeń doszło także 21 października. Na polnym odcinku drogi, która prowadzi z Molnej na Nowy Dwór oraz na DW 906 pomiędzy Koszęcinem a Strzebiniem. Na całe szczęście żaden z kierujących nie doznał obrażeń.

Należy pamiętać, aby w okolicach terenów zalesionych oraz pól uprawnych zachować szczególną ostrożność na drogach, a w szczególności w godzinach wieczornych oraz nocnych. Wtedy kiedy już uda się dostrzec dzikie zwierzę przy drodze, należy natychmiast zwolnić. Nie można próbować na siłę wyprzedzać zwierzęcia, raczej trzeba spróbować przejść na drugą stronę, jeśli jest na jezdni. Pamiętać należy, o tym iż zwierzę jest nieobliczalne i podczas próby omijania, może się wystraszyć i wbiec wprost pod koła samochodu bądź uderzyć w bok naszego samochodu. Nie można zapomnieć również o tym, że dzikie zwierzęta najczęściej przebywają w stadzie, więc jeśli jedno zwierzę przebiegnie przed samochodem, jest bardzo duże prawdopodobieństwo, iż za chwilę może pojawić się przed nami kolejne zwierzę.

Uwaga! Dzikie zwierzęta na drodze 3
fot. znak drogowy ostrzegający o możliwości spotkania na drodze dzikich zwierząt, wikipedia

Kiedy już niestety, dojdzie do takiego potrącenia, należy przede wszystkim zabezpieczyć miejsce zdarzenia poprzez wystawienie trójkąta ostrzegawczego. W kolejnym kroku należy poinformować policję o tym zdarzeniu dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Należy pamiętać by z uwagi na własne bezpieczeństwo nie można dotykać rannego lub martwego zwierzęcia!

K KIK