fbpx

Uroczyste otwarcie zrekonstruowanej części zamku w Olsztynie już 30 września

W najbliższą sobotę, 30 września o godz. 11 odbędzie się uroczyste otwarcie zrekonstruowanej części zamku w Olsztynie. Warto podkreślić, że baszta nigdy dotąd nie była udostępniona dla zwiedzających.

Miasto i Gmina Olsztyn zapraszają w sobotę 30 września na uroczystość otwarcia zrekonstruowanej części zamku. Baszta nigdy wcześniej nie była udostępniona zwiedzającym.

W baszcie studziennej odtworzono oryginalne kondygnacje, zrekonstruowano okna i otwory strzelnicze. Wewnątrz powstała klatka schodowa, w której po drewnianych schodach można wejść na poszczególne poziomy. Dla turystów będzie także udostępniona obszerna jaskinia zamkowa dolna.

Uroczyste otwarcie zrekonstruowanej części zamku w Olsztynie już 30 września 2
mat. UMiG Olsztyn

Uroczystość uświetni też premiera spektaklu teatralnego „Obrona Olsztyna” autorstwa Aleksandra Fredry. Sztuka traktuje o dramatycznych wydarzeniach z 1578 r,., gdy tytułową obroną zamku dowodził legendarny Kasper Karliński. Najeźdźcy nie mogąc pokonać obrony posunęli się do okrutnego podstępu. Uprowadzili bowiem syna Karlińskiego i jako „żywą tarczę” postawili go przed murami twierdzy, żądając kapitulacji obrońców.Podania historyczne głoszą, że Karliński osobiście oddał strzał z armaty, zabijając własnego syna.

Fredrowska opowieść o obronie Olsztyna zostanie zaprezentowana widzom w samym olsztyńskim zamku, a spektakl odbędzie się w autentycznej jaskini pod twierdzą. Wydarzeniu towarzyszyć będą prelekcje Ewy Oleś, sekretarz literackiej Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie,oraz historyka dr. Karola Nabiałka, pracownika Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wykorzystana zostanie też projekcja epizodu filmowego stanowiącego jeden z elementów narracji. Zdjęcia zrealizowano m.in. u podnóża zamku.

Uroczyste otwarcie zrekonstruowanej części zamku w Olsztynie już 30 września 3
„Obrona Olsztyna”

Reżyserką „Obrony Olsztyna” jest Teresa Dzielska, prezeska Fundacji Wspierania Kultury „GajArt”. W spektaklu wystąpią aktorzy Teatru im. A. Mickiewicza: Adam Hutyra jako Kasper Karliński, Robert Rutkowski jako Chorąży oraz właśnie Teresa Dzielska w roli Heleny. Na scenie pojawi się także chór De Vocalis. W scenach filmowych udział wzięli: Małgorzata Marciniak jako niania, Eliasz Całus w roli syna Kaspra Karlińskiego, a w roli żołnierzy pojawili się funkcjonariusze Special Group AT.

Realizację przedstawienia dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Miasta i Gminy Olsztyn.

red.

Czytaj także: Tomasz Kucharski. Oblężenie Olsztyna w kilku aktach [ROZMOWA]