fbpx

W Częstochowie upamiętniono generała Janusza Głuchowskiego

W poniedziałek, 20 marca w Szkole Podstawowej nr 20 odsłonięto tablicę poświęconą generałowi Januszowi Głuchowskiemu.

Janusz Julian Głuchowski urodził się w 1888 r. w Bukowej w powiecie piotrkowskim. W 1897 r. jego rodzina przeniosła się do Rakowa, gdy jego ojciec był kierownikiem kopalni rudy w Poraju należącej do Huty „Częstochowa”. Ojciec Janusza – Marian Głuchowski –  był jednym z organizatorów PPS w Hucie. Sam Janusz został absolwentem gimnazjum im. Sienkiewicza i brał udział w strajku uczniów. Został członkiem PPS, a od 1906 r. należał do Organizacji Spiskowo–Bojowej tej partii.

W Częstochowie upamiętniono generała Janusza Głuchowskiego 2
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej generała Janusza Głuchowskiego (fot. UM Częstochowy)

W 1914 r. wymaszerował z krakowskich Oleandrów do Królestwa Polskiego jako „Belniak”, czyli członek patrolu konnego Władysława Beliny–Prażmowskiego. Następnie służył w Legionach, walczył w bitwach m.in. pod Kostiuchnówką. W 1917 r. został internowany i osadzony w Beniaminowie, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości dowodził najpierw 7. pułkiem ułanów, a następnie I Brygadą Jazdy w 1920 r. w Małopolsce Wschodniej, na Wołyniu, pod Zasławiem. Po zakończeniu walk o granice II Rzeczypospolitej, w latach 1924 – 1925 dowodził 1. Brygadą Kawalerii. Można go stawiać obok ludzi związanych z walką o niepodległość i z Częstochową, takich jak Gustaw i Rudolf Dreszer, Marian Żegota-Januszajtis czy Stanisław Burhardt-Bukacki.

W Częstochowie upamiętniono generała Janusza Głuchowskiego 3
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej generała Janusza Głuchowskiego (fot. UM Częstochowy)

Upamiętniającą jego dokonania tablicę przygotowano z inicjatywy miejskiego Wydziału Edukacji. 20 marca zawisła ona wewnątrz  budynku Szkoły Podstawowej nr 20 przy ul. Łukasińskiego. W jej uroczystym odsłonięciu wzięli udział: prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, jego zastępca Ryszard Stefaniak, miejscy radni – Tomasz Blukacz i Dariusz Kapinos, kierownik Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego dr Juliusz Sętowski oraz liczne grono dyrektorów częstochowskich placówek oświatowych. Świadkami wydarzenia byli uczniowie m.in. Zespołu Szkolno-Przedszkolnego 3, Szkoły Podstawowej 34 i Zespołu Szkół Specjalnych 23. Część z nich podczas akademii zatańczyła poloneza, a klasa mundurowa Zespołu Szkół Technicznych przygotowała pokaz musztry.

mat. UM Częstochowy