fbpx

Podsumowano postęp prac na budowie nowej DK-91

Przedstawiciele Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie i Grupy NDI podsumowali dotychczasowy postęp prac na budowie nowej al. Wojska Polskiego w Częstochowie.

Spotkanie z mediami odbyło się na terenie budowy, w przestrzeni bezkolizyjnego skrzyżowania al. Wojska Polskiego z ul. Legionów, przy jednej z trzech dwupoziomowych krzyżówek, które mają powstać w ramach realizacji zadania.

Podsumowując postęp prac, wykonawca podkreślał, że wszystko wskazuje na to, że budowa zakończy się zgodnie z założeniami kontraktu, czyli do końca tego roku.

Adam Owsiany, dyrektor kontraktu, zaznaczył, że: – Najtrudniejsze w dotychczasowych pracach było likwidowanie licznych kolizji sieci podziemnych, także tych, których nie było na mapach. Z większością kłopotów jednak się uporaliśmy, trudne roboty mostowe też są mocno zaawansowane.

Obecnie szacuje się, że udało się wykonać około 30 % zaplanowanych zadań. Pozostaje mieć nadzieję, że na dalszym etapie obejdzie się bez nieprzyjemnych niespodzianek, które mogłyby opóźniać postęp prac.

Podczas briefingu prasowego przedstawiono dalszy plan działań. W przyszłym tygodniu rozpocznie się układanie pierwszych warstw bitumicznych jezdni na odcinku kilkuset metrów od strony al. Jana Pawła II, a późną wiosną rozpoczną się prace konstrukcyjne przy budowie nowych kładek dla pieszych.

Ten etap prac jest dość skomplikowany, jednak Marcin Wołek, zastępca dyrektora częstochowskiego MZD, zaznaczył, że zarówno MZD jak i wykonawca dołożą wszelkich starań, by latem mieszkańcy mogli korzystać już z nowych kładek, co z pewnością będzie dużo lepsze niż korzystanie z uciążliwych, doraźnych rozwiązań.

Istnieje szansa, że niektóre odcinki będące aktualnie w przebudowie, zostaną wcześniej udostępnione do użytku mieszkańców. Oczywiście jest to zależne od wielu czynników, dlatego nie ma na razie konkretnych informacji ani deklaracji.

Półmetek prac nastąpi prawdopodobnie przed wakacjami, dzięki czemu latem, w szczycie sezonu, budowę zdominują prace mostowe i roboty drogowe.

Warto wspomnieć, że ostatnio otrzymano dodatkowe dofinasowanie ze środków UE na budowę DK-91. Łączna kwota dopłaty ze środków zewnętrznych, to prawie 200 mln złotych. Koszty całej inwestycji, zawarte w umowie z wykonawcą wynoszą 359 mln złotych.

Przy budowie nowej al. Wojska Polskiego pracuje obecnie około 300 osób i kilkadziesiąt sztuk specjalistycznego sprzętu. Prace powinny osiągnąć swój finał do końca listopada bieżącego roku.

*na podstawie informacji MZDiT w Częstochowie