fbpx
Strona głównaDomBudownictwoUmowa pomiędzy MZD w Częstochowie a konsorcjum wykonawczym DK-91 zostaje rozwiązana. Co...

Umowa pomiędzy MZD w Częstochowie a konsorcjum wykonawczym DK-91 zostaje rozwiązana. Co dalej z przebudową al. Wojska Polskiego?

Na początku kwietnia została rozwiązana umowa między MZD w Częstochowie a wykonawcą prac przy przebudowie DK-91. Jednak zarówno zlecający, jak i wykonawca mają inne zdanie, jeśli chodzi o powód takiego stanu rzeczy.

Nowak-Mosty, jeden z partnerów konsorcjum tworzonego z Drog-Bud i Firesta-Fiser informuje, że firmy podpisały umowę z częstochowskim MZD w 2018 roku. Plac budowy został im przekazany dopiero 3 lata później, gdy już panowała pandemia, a ceny materiałów budowlanych poszybowały w górę. W tym czasie konsorcjum wykonawcze, pracując przy przebudowie, prowadziło negocjacje z miastem. Jednak nie udało się dojść do porozumienia ze zleceniodawcą, co było ich zdaniem powodem odstąpienia od umowy.

MZD w Częstochowie na swojej facebookowej stronie twierdzi natomiast, że: ,,Wykonawca nie rokował już szans na wykonanie tego strategicznego zadania drogowego w przewidzianym terminie. (…) Stopień zaawansowania realizowanych prac był niedostateczny, a ich postęp niewystarczający, co stawiało w wątpliwość powodzenie całego przedsięwzięcia”.

Ponadto, taki stan rzeczy, zdaniem MZD, skutkowałby konsekwencjami społecznymi i finansowymi. Umowa z nowym wykonawcą zostanie zawarta z zachowaniem przepisów ustawy Prawo Zamówień Publicznych. Prace będą kontynuowane w wymiarze zatwierdzonym przez obecny projekt budowy. MZD zapewnia także, że prace zostaną ukończone w pierwotnym terminie, czyli w drugiej połowie 2023 roku. Czy nowy wykonawca zechce podjąć się pracy za tę samą kwotę co poprzednie konsorcjum?

aleja
źródło: MZD Częstochowa

Mieszkańcy Częstochowy nie kryją swoich obaw w związku z takim stanem rzeczy i żywo komentują tę sytuację. Najbardziej niepokoją się o to, że żaden wykonawca nie zgodzi się dokończyć budowy za pieniądze proponowane przez miasto.

Przedmiotem umowy z MZD jest zaprojektowanie i wykonanie przebudowy al. Wojska Polskiego w Częstochowie. Przedsięwzięcie obejmuje odcinek DK-91 o długości ok. 5,5 km od węzła z ul. Jana Pawła (bez węzła) do skrzyżowania z ul. Rakowską (z węzłem), w tym budowę nowej estakady. Inwestycja, realizowana w ramach programu ,,Lepsza Komunikacja w Częstochowie”, w podstawowym zakresie z umowy wyniesie 179 mln zł. Jest to największa inwestycja miasta w ostatnich latach.

Pod koniec marca MZD w Częstochowie informowało mieszkańców o postępach i utrudnieniach, związanych z pracami przy przebudowie al. Wojska Polskiego. Zapewniało wówczas, że postępy są spore, w związku z czym kierowcy muszą przygotować się na kolejne utrudnienia na drogach. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

LNŚ

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo
deklaracja dotycząca źródła ciepła
Dom Konopiska Jamki

Popularne

- Advertisment -