fbpx
Strona głównaWiadomościCzęstochowa informacjePrace przy budowie nowej alei Wojska Polskiego – nowe utrudnienia, spore postępy

Prace przy budowie nowej alei Wojska Polskiego – nowe utrudnienia, spore postępy

Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie informuje o postępach prac na poszczególnych odcinkach nowej alei Wojska Polskiego (DK-91).

Na odcinku pierwszym, znajdującym się od strony Warszawy do mostu na rzece Warcie, w pierwszej kolejności wykonywane są roboty na jezdni w kierunku Katowic. Ruch tutaj odbywa się jezdnią na Warszawę. Zakończono już roboty związane z przebudową sieci elektroenergetycznych i teletechnicznych oraz przebudowano infrastrukturę dla nowego oświetlenia drogowego.

Na ukończeniu są obecnie prace polegające na przebudowie sieci kanalizacyjnych i wodociągowych oraz budowa obiektów mostowych nad ul. Wesołą i ul. Papierową. W najbliższych tygodniach przewiduje się rozpoczęcie robót drogowych na zamkniętej jezdni w kierunku Katowic.

nowe utrudnienia, spore postępy
źródło: MZD Częstochowa

Na odcinku drugim, od mostu na rzece Warcie do mostu nad torami kolejowymi, usunięto już kolizje sieci elektroenergetycznych, teletechnicznych i gazowych. Rozpoczęto także roboty związane z budową nowego mostu na rzece Warcie.

Na przełom kwietnia i maja planowane jest przystąpienie do budowy obiektu mostowego nad ulicami: Krakowską i Rejtana. Jego budowa pozwoli zamienić obecne jednopoziomowe skrzyżowanie ulic Krakowskiej i Rejtana z al. Wojska Polskiego w bezkolizyjny, dwupoziomowy węzeł drogowy. W ciągu około 3 tygodni powinny rozpocząć się też roboty w zakresie przebudowy kanalizacji deszczowej, a w dalszej perspektywie także roboty drogowe.

Od mostu nad torami kolejowymi do dawnej estakady na Rakowie, czyli na trzecim odcinku, w pierwszej kolejności przebudowywana jest jezdnia w kierunku na Warszawę, a ruch poprowadzono po jezdni w kierunku Katowic. Obecnie prowadzone są tutaj roboty polegające na przebudowie sieci uzbrojenia terenu kolidującej z przebiegiem al. Wojska Polskiego.

W przeciągu kilku tygodni wykonawca planuje rozpocząć roboty na wiadukcie nad ul. Bór oraz kładce dla pieszych nad torami kolejowymi łączącej DK-91 z ul. Rejtana. Działanie to spowoduje zamknięcie ul. Bór w zakresie możliwości przejazdu pod al. Wojska Polskiego, jak również zamknięcie wspomnianej kładki. Ruch pieszy zostanie poprowadzony istniejącym ciągiem pieszym pod wiaduktem nad torami kolejowymi. Użytkowników informować będzie o tym ustawione w terenie oznakowanie.

Do chwili wybudowania i oddania do użytkowania nowej estakady na Rakowie, ruch pojazdów odbywał się będzie w poziomie skrzyżowania. Wykonano już posadowienie (roboty palowe) nowej estakady i obecnie trwa budowa podpór nowego obiektu. Po jej zakończeniu można będzie przystąpić do scalania konstrukcji stalowej nowych przęseł, która w częściach powinna zacząć przyjeżdżać na plac budowy z początkiem kwietnia.

Na piątym odcinku, czyli od dawnej estakady do końca zakresu robót od strony Katowic, podobnie jak na pierwszym, ruch na czas robót budowlanych poprowadzono po jezdni w kierunku Warszawy, a przebudowywana jest sąsiednia jezdnia.

Obecnie trwają roboty związane z przebudową sieci uzbrojenia terenu. Na maj zaplanowano rozbiórkę wyłączonej z ruchu z uwagi na stan techniczny kładki dla pieszych nad al. Wojska Polskiego. Tuż po tym wykonawca przystąpi w tym miejscu do budowy nowego obiektu dedykowanego pieszym.

Z uwagi na postępy robót jeszcze wiosną spodziewać się należy zmian w czasowej organizacji ruchu obowiązującej na całym fragmencie tej największej, drogowej budowy we współczesnej historii miasta. Szczegółowe informacje podamy z wyprzedzeniem w odrębnych komunikatach.

Inwestycja realizowana w ramach programu Lepsza Komunikacja w Częstochowie, w podstawowym zakresie z umowy będzie kosztować 179 mln zł. Zakończenie wszystkich prac planowane jest na drugą połowę 2023 roku.

Ostatnio pisaliśmy także o planie budowy nowej drogi pomiędzy Porajem a Olsztynem. Zostanie zbudowana do 2024 r. i będzie mieć szerokość 6 metrów.

MZD Częstochowa/ LNŚ

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -