fbpx
WYSTAWA NIERUCHOMOŚCI W M1
Strona głównaPolecaneTim Kliphuis odebrał w Częstochowie Honorowego Swingującego Kruka

Tim Kliphuis odebrał w Częstochowie Honorowego Swingującego Kruka

W Częstochowie zakończył się XVI Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego. Imprezie towarzyszyło wręczenie statuetki Honorowego Swingującego Kruka. Odebrał ją holenderski skrzypek Tim Kliphuis.

Jak już zapowiadaliśmy, w Częstochowie od 3 do 5 września odbywał się XVI Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego „Hot Jazz Spring”. Wydarzenie zorganizowali wspólnie organizowanego wspólnie Polskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego oraz Filharmonia Częstochowska. Dyrektorem festiwalu był Adam Klocek (szef instytucji), a dyrektorem artystycznym – Tadeusz Orgielewski (prezes stowarzyszenia).

Tim Kliphuis odebrał w Częstochowie Honorowego Swingującego Kruka 1
Parada Nowoorleańska (fot. Agnieszka Małasiewicz/Filharmonia Częstochowska)

Imprezę tradycyjnie zainaugurowała Parada Nowoorleańska. Muzyczny korowód wyruszył z pl. Biegańskiego i kierował się do pl. Armstronga, gdzie króluje rzeźba wybitnego trębacza.

Pierwszego dnia wręczono również tradycyjną statuetkę Honorowego Swingującego Kruka. Tym razem otrzymał ją Tim Kliphuis.

Kim jest laureat Honorowego Swingującego Kruka?

Tim Kliphuis odebrał w Częstochowie Honorowego Swingującego Kruka 2
Tim Kliphuis – laureat Honorowego Swingującego Kruka (fot. psjt.pl)

Holenderski skrzypek znany jest z łączenia cygańskiego jazzu z muzyką klasyczną i folkową. Stał się znany podczas swoich studenckich lat w Amsterdamie w 1999 r., kiedy dołączył do belgijskiego cygańskiego gitarzysty Fapy Lafertina. Uczył się w Konserwatorium w Amsterdamie, jednocześnie chcąc improwizować w stylu Stéphane’a Grappelli’ego, pracował z holenderską społecznością Sinti.

W 2006 r. Kliphuis zaczął łączyć muzykę klasyczną, folkową i world music z gypsy jazzem i regularnie występować poza światem jazzu, w klasycznych salach i na festiwalach folklorystycznych. Jest muzykiem koncertującym i prowadzącym warsztaty smyczkowe na całym świecie. Od 2012 r. Kliphuis pracuje głównie w formacie Trio z Nigelem Clarkiem i Royem Percym. Artysta ma na swoim koncie wiele płyt, w tym dwa książki poświęcone swemu idolowi, którym jest dla niego wspomniany powyżej Grapelli.

Tim Kliphuis odebrał w Częstochowie Honorowego Swingującego Kruka 3
Pierwszy dzień XVI Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego „Hot Jazz Spring” (fot. psjt.pl)

Były jam session i jazzowy piknik

Laureat statuetki wystąpił na scenie Filharmonii Częstochowskiej w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej pod batutą Adama Klocka oraz zespołu Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet. Zarówno pierwszy, jak i drugi dzień festiwalu wieńczyły jam session w Jazz Klubie Five O’Clock.

W sobotę koncertowano również w filharmonii. Tym razem przed publicznością stawili się Five O’Clock Orchestra, której przewodzi Tadeusz Orgielewski oraz Dorrey Lin Lyles & Berlin Blues Allstar Band.

XVI Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego „Hot Jazz Spring” zakończył niedzielny „Piknik na ulicy Jazzowej”. Więcej o tegorocznej edycji imprezy na psjt.pl.

ZS

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -