fbpx
Strona głównaPolecaneTeatr w Częstochowie wznawia działalność. Jaki repertuar przygotował dla widzów?

Teatr w Częstochowie wznawia działalność. Jaki repertuar przygotował dla widzów?

Od piątku 12 lutego Teatr im. Mickiewicza wznawia działalność. Zacznie premierą spektaklu “Cudowna terapia”. A co zaprezentuje w kolejnych dniach lutego?

Zgodnie z decyzją rządu od 12 lutego teatry i inne instytucje kultury w Polsce mogą warunkowo wznowić działalność (piszemy o tym TUTAJ). Zasadą jest to, że na widowni może być zapełnionych maksymalnie 50 proc. dostępnych miejsc.

Z możliwości powrotu do grania skorzysta również Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, który od listopada pozostawał zamknięty dla widzów.

“Cudowna terapia”

Teatr w Częstochowie wznawia działalność. Jaki repertuar przygotował dla widzów? 1
Spektakl “Cudowna terapia” (fot. Piotr Dłubak/Teatr im. Mickiewicza)

Na pierwszy weekend wznowionej działalności częstochowski teatr ma zaś premierę. To “Cudowna terapia” w reżyserii Tomasza Mana. Autorem tekstu sztuki jest Daniel Glattauer (przekład – Piotr Szalsza). Obsadę spektaklu tworzą: Teresa Dzielska, Adam Hutyra, Marek Ślosarski.

“Joanna i Valentin wybrali się na terapię małżeńską. Zgodni są tylko  co do jednego – że zamierzają się rozstać, a zgrany zespół stanowią jedynie podczas kłótni. Terapeuta diagnozuje u nich tak ostry stan napięcia, że sięga po specjalną metodę: cudowną terapię. Muszą sobie wyobrazić cud, że nagle wszystko jest między nimi w porządku. Efekt jest odwrotny – fikcyjne wyobrażenie szczęścia uwypukla tylko obecną między nimi pustkę. Oboje jeszcze mocniej się zacietrzewiają. Również gra w zamianę ról nie przynosi skutku, a staje się idealną okazją, by przedstawić partnera jako potwora i go przedrzeźniać. Joanna i Valentin wydają się naprawdę beznadziejnym przypadkiem, aż terapeucie kończą się ćwiczenia i zarządza przerwę… Gdy sesja zostaje wznowiona, psycholog po odbytej rozmowie telefonicznej wydaje się zupełnie roztrzęsiony. Nie jest w stanie prowadzić dalej terapii, aż w końcu zdziwieni małżonkowie przystępują do kontrnatarcia. Teraz to oni zaczynają zadawać pytania…” – zapowiada Teatr im. Mickiewicza.

12 lutego o godz. 19 zaplanowano przedpremierę (bilety- parter normalne: 40zł, ulgowe: 35zł; balkon normalne: 35zł, ulgowe 30zł). 13 lutego o godz. 19 będzie spektakl premierowy (bilety: 50 zł). Dodatkowy spektakl w tym dniu będzie zaś grany o godz. 16 (bilety – parter normalne: 40zł, ulgowe: 35zł Balkon normalne: 35zł, ulgowe 30zł). Z kolei 14 lutego odbędą się “Walentynki w Teatrze”, a w ich ramach “Cudowną terapię” przewidziano na godz. 16 i 19 (bilety: 40 zł).

Zaczarowany koń. Piosenki lat pięćdziesiątych

Teatr w Częstochowie wznawia działalność. Jaki repertuar przygotował dla widzów? 2
Spektakl “Zaczarowany koń. Piosenki lat pięćdziesiątych” (fot. Teatr im. Mickiewicza)

We wtorek 16 lutego teatr zaprasza na “Ostatki”. O godz. 19 pokaże zaś muzyczny spektakl “Zaczarowany koń. Piosenki lat pięćdziesiątych”. Reżyserem przedstawienia jest Robert Dorosławski, który poprowadzi również wieczór. Piosenki zaśpiewają Iwona Chołuj, Marta Honzatko, Waldemar Cudzik, Maciej Półtorak i Antoni Rot. Na scenie towarzyszy im zespół Makabunda pod wodzą Wojtka „Turbiego” Turbiarza.

W koncercie pojawią się utwory liryczne („Kasztany”, „Pamiętasz była jesień” „Kaziu, zakochaj się”, „Złoty pierścionek”, „Dwa serduszka, cztery oczy”), ale i żywiołowe i dynamiczne („Serduszko puka w rytmie cza-cza”, „Kuba wyspa, jak wulkan gorąca”, „Cicha woda”, „Karuzela”, „W Arizonie”) – znane i nieco zapomniane. Bilety kosztują 40 zł.

“Fałsz”

Teatr w Częstochowie wznawia działalność. Jaki repertuar przygotował dla widzów? 3
“Fałsz” (fot. Piotr Dłubak/Teatr im. Mickiewicza)

Na 17 i 18 lutego na godz. 18 widzowie mogą wybrać się na spektakl “Fałsz”. To kolejna już realizacja, której podjął się w Częstochowie André Hübner-Ochodlo. W ubiegłym roku zaprezentował ją jako polską prapremierę tekstu Lot Vekemans. Występują w niej Iwona Chołuj, Teresa Dzielska i Maciej Półtorak.

-Co wydarzyło się w nocy, podczas powrotu samochodem z rodzinnego przyjęcia? Sis, celebrytka i znana moderatorka telewizyjna, wraz z siostrą, Kat, uznaną aktorką dramatyczną (choć obecnie trochę zapomnianą), siedzą w policyjnej celi, oskarżone o spowodowanie śmiertelnego wypadku drogowego i ucieczkę z miejsca zdarzenia. W spektaklu André Hübnera-Ochodlo miejsce, w którym rozgrywa się akcja, jest symboliczne, to uniwersalna, metaforyczna przestrzeń – napisano w opisie spektaklu.

Bilety na “Fałsz” kosztują 30 zł.

“Testosteron”

Teatr w Częstochowie wznawia działalność. Jaki repertuar przygotował dla widzów? 4
Spektakl “Testosteron” (fot. Piotr Dłubak/Teatr im. Mickiewicza)

20 i 21 lutego o godz. 19 Teatr im. Mickiewicza przypomni “Testosteron” według tekstu i w reżyserii Andrzeja Saramonowicza.

-Początek „Testosteronu”  to dramaturgiczne trzęsienie ziemi. A potem jest jeszcze… ciekawiej. Jesteśmy świadkami scen jak z filmów Tarantino. Głównym bohaterem zamieszania jest Kornel, któremu w życiu nie wyszło, konkretnie nie wyszło mu małżeństwo. Dość spektakularny to był koniec, bo na oczach gości, w kościele, z rozrywającym serce wyznaniem, że z kolei jej serce należy do innego. Dalej mamy krwawą jatkę, rękoczyny i paschał jako narzędzie pomocnicze w walce, na szczęście nie narzędzie zbrodni. Gdyby tak było, już byśmy się nad losem Kornela i jego towarzyszy nie pochylali. Jednak czy aby na pewno Kornel gra pierwsze skrzypce w tej opowieści? Bohaterów jest wielu. Właściwie to bohaterek, bo to kobiety są punktem wyjścia męskich rozmów. Siedmiu facetów w kwiecie wieku – każdy  inny – rozmawia o kobietach. Rozpiętość profesji spora, bo od kelnera, przez muzyka rockowego, po naukowców.  Nie są to miłe czy sentymentalne pogaduszki. Oprócz analizy życiowej porażki Kornela, którego pogoniła słodka „Aliszia”, każdy z panów ma coś do powiedzenia na temat swoich doświadczeń. Wniosek, jaki się nasuwa o płci pięknej, jest krótki i bolesny: „bo to złe kobiety były” – tak zapowiada komedię na swojej stronie teatr.

Na scenie: Sebastian Banaszczyk, Waldemar Cudzik, Adam Hutyra, Bartosz Kopeć, Maciej Półtorak, Marek Ślosarski (gościnnie), Adam Machalica.

“Testosteron” to przedstawienie wyłącznie dla widzów dorosłych. Bilety- parter normalne: 50zł, ulgowe: 45zł; balkon normalne: 45zł, ulgowe 40zł.

“Królowa Śniegu”

Teatr w Częstochowie wznawia działalność. Jaki repertuar przygotował dla widzów? 5
Spektakl “Królowa Śniegu” (fot. Piotr Dłubak/Teatr im. Mickiewicza)

Miesiąc zakończy “Królowa Śniegu” w reżyserii Magdaleny Piekorz. Pokazy zaplanowano na 27 lutego na godz. 17 oraz 28 lutego na godz. 12 i 17. Spektakl powstał w oparciu o słynną baśń Hansa Christiana Andersena.

-Podczas śnieżnej zamieci Kaj spotyka Królową Śniegu, „która była przepiękna, ale jej serce było skute lodem”. Zwierza się jej, że marzy o tym, aby… móc zatrzymać czas, żeby jak najdłużej pozostać z tymi, których kocha. Tymczasem Trolle (w naszym spektaklu – okrutni chłopcy) postanawiają wykuć lustro, w którym wszystko widziane będzie na opak – to co dobre, będzie wyglądać jak złe, a to co złe, jak dobre. Z lustrem chcą wzbić się hen, do nieba, aby zadrwić z Najwyższego. Niestety tafla lustra spada, a jego odłamek rani Kaja. Szkło wnika w jego serce i oczy. Królowa Śniegu, wie, że Kaj powinien zamarznąć, aby odłamek szkła go nie zabił, zabiera go więc ze sobą. Gerda, nie mogąc pogodzić się ze stratą najbliższego przyjaciela, postanawia go odnaleźć za wszelką cenę. Przemierza cały świat, aby dotrzeć do lodowego pałacu. Jeszcze nie wie, że poszukiwanie przemieni się w długą, wyczerpującą wędrówkę, podczas której pozna co to radość i cierpienie, nadzieja i tęsknota – napisano w zapowiedzi.

Obsadę tworzą: Hanna Zbyryt, Krzysztof Koła (gościnnie), Teresa Dzielska, Małgorzata Marciniak, Czesława Monczka, Antoni Rot, Marta Honzatko, Sylwia Karczmarczyk, Iwona Chołuj, Agnieszka Łopacka, Agata Ochota, Sylwia Oksiuta-Warmus, Bartosz Buława (gościnnie), Robert Rutkowski/ Sebastian Banaszczyk.

Bilety- parter normalne: bilet dla dziecka 50 zł w cenę biletu wliczona jest płyta audio wraz z książeczką, bilet dla dorosłych – 40 zł, dzieci do lat 3 siedzące na kolanach opiekuna (z prezentem w postaci płyty) – 25zł.

Szczegółowe informacje o działalność Teatru im. Mickiewicza można znaleźć na stronie www.teatr-mickiewicza.pl

Redakcja (mat. Teatru im. Mickiewicza)

- Advertisment -

Popularne

- Advertisment -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here