fbpx

Szpital na Parkitce kładzie nacisk na onkologię – niebawem zwiększy liczbę personelu oraz rozbuduje oddział onkologiczny

Szpital onkologiczny Nu-Med został zamknięty w lipcu 2021 roku. Od tamtej pory leczenie onkologiczne w Częstochowie zdaniem prezydenta miasta znacznie się pogorszyło. Jednak działania Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP powinny zmienić tę sytuację.

W zeszłym roku pisaliśmy na temat zamknięcia placówki onkologicznej Nu-Med przy ul. Warszawskiej po tym, jak ta nie dostała zgody NFZ na kontrakt dot. m.in. otwarcia chirurgii onkologicznej. Wówczas właściciele kliniki uznali, że owa negatywna decyzja uniemożliwia szanse na dalszy rozwój tego miejsca i postanowili zamknąć placówkę.

Po zamknięciu szpitala, prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk zwracał się z prośbą do prezesa zarządu grupy Nu-Med, zwracając uwagę na fakt, że od zakończenia działalności placówki, opieka onkologiczna mieszkańców Częstochowy i regionu diametralnie się pogorszyła. Od tamtej pory część obowiązków Nu-Medu zostało przejętych przez Wojewódzki Szpital Specjalistyczny na Parkitce.

Sytuacja opisywana przez Krzysztofa Matyjaszczyka w najbliższym czasie powinna diametralnie ulec zmianie, bowiem Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, po złożeniu wniosków do Krajowego Planu Odbudowy, uzyskał 38 mln złotych na rozbudowę i przebudowę oddziału onkologicznego. Celem tego działania jest dokonanie, by wszystkie usługi związane z onkologią znajdowały się w jednym miejscu. Dlatego też zostanie wykonana nadbudowa oddziału onkologicznego nad obecnym oddziałem radioterapii oraz pododdziałem chemioterapii.

Zaskutkuje to tym, że cały personel nie będzie, tak jak do tej pory, rozmieszczony na różnych oddziałach i pododdziałach, znajdujących się w dwóch różnych częściach szpitala, a zostanie zgromadzony w jednym miejscu. To działanie będzie miało wpływ na polepszenie komfortu i usług świadczonych przez placówkę dla pacjentów, wymagających leczenia onkologicznego.

Według dyrektora szpitala, Zbigniewa Bajkowskiego, już obecnie poziom diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. NMP stoi na wysokim poziomie, w związku z tym pacjenci ze stwierdzoną chorobą onkologiczną nie muszą starać się o pomoc, wykraczającą poza granice Częstochowy:

– Moim zdaniem pacjenci nie muszą szukać opieki onkologicznej w innych miastach. Szpital na Parkitce zabezpiecza te potrzeby. Częstochowa nie ma się czego wstydzić, ponieważ, jeśli chodzi o wyposażenie, jak i personel, jest to najwyższa półka. – i dodaje – Jednak, by poprawić komfort i usługi świadczone przez placówkę, zostaną zawarte umowy z onkologami, którzy wzmocnią kadrę lekarską.

Obecnie, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. NMP w Częstochowie, na oddziale onkologicznym leczy się 24 pacjentów. W 2021 roku leczonych było tutaj łącznie 2715 pacjentów. W związku z trwającą wojną, prowadzoną przez Rosję, nie jest wykluczone, że pojawią się w tym miejscu wymagający leczenia onkologicznego ukraińscy uchodźcy, szczególnie po tym, jak uda im się uzyskać numer PESEL. Jak na razie, na Poddziale Chemioterapii Dziennej, znajduje się jedna osoba pochodząca z Ukrainy.

Linda Nocoń-Ściebura