fbpx

Opieka onkologiczna w Częstochowie ograniczona. Prezydent pisze listy w sprawie zawieszenia działalności przez Specjalistyczny Szpital Onkologiczny Nu-Med

Opieka onkologiczna w Częstochowie ograniczona. Specjalistyczny Szpital Onkologiczny Nu-Med w Częstochowie zawiesił swoją działalność po tym, jak NFZ  odrzucił wniosek placówki  na kontrakt na chirurgię onkologiczną w Częstochowie. Na interwencję w tej kwestii zdecydowały się władze miasta.

Od lipca pacjenci tego częstochowskiego szpitala są kierowali do innych placówek firmy medycznej. Grupa Nu-Md podjęła taką decyzję, gdy NFZ odrzucił jej wniosek m,in. na kontrakt na chirurgię onkologiczną i , jak twierdzi spółka, ograniczył jej możliwość dalszego rozwoju.

– Decyzja ta wynika z braku możliwości rozwinięcia naszej działalności. Składaliśmy wniosek m.in. na kontrakt na chirurgię onkologiczną w Częstochowie, ponieważ obiekt przy ul. Warszawskiej 30 posiada dwa bloki operacyjne i chcieliśmy tam rozwinąć działalność. Wniosek został odrzucony. Czyniliśmy pewne działania związane z rozwojem hematologii w Częstochowie, ale nie było przychylności wobec naszych planów. To, co zadecydowała o zawieszeniu działalności szpitala wynika z sześciokrotnego odrzucenia naszego wniosku dotyczącego kontraktu na onkologię kliniczną, czyli na chemioterapię – tłumaczy w rozmowie z Telewizją Orion  Jacek Stępnicki, rzecznik prasowy Grupy Nu-Med. -– Jako szpital onkologiczny powinniśmy zapewnić pacjentowi możliwie szeroki dostęp do świadczeń onkologicznych, które bardzo często są ze sobą powiązane. Bo jeżeli trzeba pacjentowi wyciąć guza, robi się to chirurgicznie, potem trzeba mu podać chemioterapię, a czasami wskazana jest radioterapia. Chcieliśmy stworzyć takie możliwości w Częstochowie – dodał w rozmowie z częstochowskim dziennikarzem.

Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk wystosował w tej szpitala dwa listy: do dyrektora Śląskiego Oddziału NFZ oraz prezesa zarządu grupy Nu-Med zarządzającej częstochowskim ośrodkiem. W pierwszym, prosi NZF o ponowne przeanalizowanie kwestii kontraktu dla szpitala, a także zwraca uwagę na to, że po zamknięciu placówki znajdującej się w Częstochowie przy ulicy Warszawskiej, opieka onkologiczna dla mieszkańców Częstochowy i regiony pogorszyła się.

Zwrócił się  również do samego szpitala, aby ten nie rezygnował całkowicie ze świadczonych usług.


– Przyczyną zakończenia działalności leczniczej szpitala jest brak możliwości rozszerzenia  kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, m.in. o świadczenia medyczne z zakresu onkologii klinicznej – napisał do NZF prezydent miasta. –  Świadczenia te są niezbędne celem kompleksowej, czyli pełnej opieki medycznej w przebiegu choroby nowotworowej. Taka sytuacja jest marnowaniem zasobów, zarówno ludzkich, tzn. wykwalifikowanej kadry lekarsko – pielęgniarskiej, jak też świetnie przygotowanego pod względem infrastruktury szpitala. Skutki takiej decyzji dotkną bezpośrednio pacjentów z Częstochowy, ale również z regionu. (…) Taka decyzja niestety ogranicza dostęp do kompleksowej diagnostyki i  leczenia  pacjentom z chorobą nowotworową – dodał w liście.


W piśmie przypomniano ponadto, że po zawieszeniu działalności szpitala Nu-Med kompleksowe stacjonarne świadczenia onkologiczne na terenie Częstochowy  zabezpiecza obecnie  jedynie Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy ul. Bialskiej. W tej sytuacji samorząd zgłosił gotowość przejęcia części obowiązków Nu-Medu przez Miejski Szpital Zespolony.

Prezydent Częstochowy wysłał też list do prezesa zarządu grupy Nu-Med, w  którym  wyrażając zrozumienia dla starań szpitala dotyczących jego rozwoju, prosi jednocześnie, aby zmienił on zdanie i kontynuował pracę na podstawie dotychczasowego kontraktu.

(fot. Nu-Med)