Prokuratura Rejonowa w Lublińcu skierowała do Sądu Rejonowego w Lublińcu akt oskarżenia dotyczący uszkodzenia elewacji zabytkowego kościoła pod wezwaniem św. Mikołaja oraz obrazy uczuć religijnych.
Do Sądu Rejonowego w Lublińcu skierowano akt oskarżenia dotyczący uszkodzenia elewacji zabytkowego kościoła oraz obrazy uczuć religijnych. Akt skierowała Prokuratura Rejonowa w Lublińcu.
Przypomnijmy, że w nocy z 5 na 6 stycznia tego roku doszło do uszkodzenia elewacji zabytkowego kościoła pod wezwaniem Św. Mikołaja w Lublińcu. Sprawca namalował czarną farbą na ścianie budynku symbole mniejszości seksualnych. Starty oszacowano na 1200 zł.
W dniu zdarzenia lublinieccy policjanci zauważyli w okolicach kościoła zauważono 23-letniego Adama G. Przy mężczyźnie zabezpieczono butelkę z czarną cieczą, którą miał ubrudzone także dłonie (o jego zatrzymaniu pisaliśmy TUTAJ).
– W śledztwie prokurator przedstawił Adamowi G. zarzut popełnienia przestępstwa z art.108 ust.1 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, polegający na uszkodzeniu zabytkowego kościoła oraz przestępstwa obrazy uczuć religijnych, poprzez znieważenie miejsca przeznaczonego do publicznego wykonywania obrzędów religijnych. Przesłuchany przez prokuratora Adam G. nie przyznał się do popełnienia zarzuconego mu czynu, lecz nie potrafił w sposób logiczny wyjaśnić powodu obecności w okolicach kościoła i faktu ubrudzenia rąk farbą – informuje prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.
W dalszym toku śledztwa ustalono, że 13 grudnia 2020 r. zatrzymany – wspólnie z 30-letnim Andrzejem B. – też dokonał zniszczenia drzwi do toalety miejskiej w Lublińcu, powodując straty w wysokości 4,6 tys. zł. Przesłuchany pod zarzutem zniszczenia mienia Andrzej B. przyznał się do winy, zaznaczając, że czynu dopuścił się wspólnie z Adamem G., który się do tego przyznaje się. Dodajmy tu, że Adam G. nie był wcześniej karany. Z kolei Andrzej B. był już karany za pobicie i przywłaszczenie mienia.
Wobec podejrzanego Adama G. prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji.
-Przestępstwo zniszczenia lub uszkodzenia zabytku jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Przestępstwo obrazy uczuć religijnych jest zagrożone grzywną, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności do 2 lat. Przestępstwo zniszczenia mienia jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat – zaznacza Tomasz Ozimek.
ZS