fbpx

Wystawa pn. „Niezwykłe losy gen. Juliana Filipowicza” w Muzeum w Mokrej

Gminny Ośrodek Kultury w Miedźnie wraz z Muzeum w Mokrej (powiat kłobucki) zapraszają na spotkanie dyskusyjne poświęcone gen. Julianowi Filipowiczowi, które odbędzie się 26 czerwca 2021 roku w Muzeum w Mokrej.

filipowicz
Fot. Gminny Ośrodek Kultury w Miedźnie

Gen. Julian Filipowicz – urodził się we Lwowie 13 września 1895 roku. Po wybuchu I wojny światowej wstąpił do Legionów Polskich. Był słuchaczem kawaleryjskiego kursu oficerskiego (ukończył z bardzo dobrym wynikiem) przy 1 pułku ułanów w Ostrołęce od 5 lutego do 31 marca 1917 roku. W czerwcu 1939 r. powierzono mu dowództwo Wołyńskiej Brygady Kawalerii, którą bohatersko poprowadził   podczas kampanii wrześniowej II Wojny Światowej, przechodząc szlak bojowy od Mokrej przez Warszawę aż po bitwę pod Tomaszowem Lubelskim. W ciągu swojego życia brał udział jeszcze w wielu akcjach wojskowych i konspiracyjnych. 15 sierpnia 1942 roku został awansowany do stopnia generała. Zmarł 14 sierpnia 1945 roku w Otwocku.

Julian_Filipowicz_1
Fot. wikipedia.org

Projekt pod nazwą „Niezwykłe losy gen. Juliana Filipowicza”, dofinansowany ze środków Lokalnej Grupy Działania „Razem na wyżyny” zostanie przedstawiony 26 czerwca 2021 roku o godzinie 17:00 w Muzeum w Mokrej ul. Mokra 194.

W tym dniu na przybyłych gości będą czekać wystawy, konferencje oraz publikacje poświęcone dowódcy Wołyńskiej Brygady Kawalerii. To właśnie brygada Filipowicza i jego strategia dowodzenia w czasie bitwy pod Mokrą będzie tematem przewodnim nadchodzącego spotkania.

Przez sytuacje epidemiczną Muzeum miało czas  zebrać nowe eksponaty i przygotować muzealną wystawę. Dodatkowo na ogrodzeniu Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mokrej zawisły także wieloformatowe fotografie, które udostępniło Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim.
Więcej informacji o tym wydarzeniu można uzyskać pod numerem telefonu 785 880 082.