fbpx
Strona głównaBezpieczeństwoStopnie alarmowe BRAVO oraz CHARLIE-CRP zostają przedłużone do 31 marca

Stopnie alarmowe BRAVO oraz CHARLIE-CRP zostają przedłużone do 31 marca

Zarządzenie, przedłużające do 31 marca 2022 r. do godz. 23:59, obowiązywanie stopni alarmowych, zostało podpisane przez premiera Mateusza Morawieckiego. Chodzi o 3 stopień CHARLIE–CRP, wprowadzony na terytorium całego kraju oraz 2 stopień BRAVO, obowiązujący na terenie województwa podkarpackiego i lubelskiego.

stopnie alarmowe
źródło: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb, żeby były gotowe do działania. Przy czym CRP dotyczy zagrożenia w cyberprzestrzeni. Stopień CHARLIE–CRP jest trzecim z czterech stopni alarmowych, określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Stopień ten jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia, potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu.

stopnie alarmowe
archiwum

Stopień alarmowy BRAVO (drugi w czterostopniowej skali) wprowadza się w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym. Oznacza to, że służby mają informację o potencjalnym zagrożeniu, a w związku z tym administracja publiczna jest zobowiązana do zachowania szczególnej czujności.

W tych dniach należy zwracać uwagę na wszelkie dziwnie zachowujące się osoby, pozostawiony w miejscach publicznych bagaż, podejrzanie wyglądające paczki czy samochody, które zaparkowano w miejscach niedozwolonych.

O każdej podejrzanej sprawie należy informować policję. Dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ważne są również informacje o sytuacjach niestandardowych, które mogą nam wydać się co najmniej dziwne.

Zadania organów państwa, związane z wprowadzeniem stopni alarmowych CRP, zostały określone w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z 25 lipca 2016 r. w sprawie zakresu przedsięwzięć wykonywanych w poszczególnych stopniach alarmowych i stopniach alarmowych CRP.

Do zadań tych należą takie przedsięwzięcia, jak: całodobowe dyżury administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa tych systemów, przegląd zasobów pod względem możliwości ich wykorzystania w przypadku zaistnienia ataku, czy przygotowanie się do uruchomienia planów umożliwiających zachowanie ciągłości działania po wystąpieniu potencjalnego ataku, w tym szybkiego i bezawaryjnego zamknięcia serwerów.

Stopień alarmowy CHARLIE-CRP został wprowadzony 21 lutego, o czym pisaliśmy w tym artykule. Wówczas organizacja przestrzegając przed zwiększonym zagrożeniem w sieci, przygotowała rekomendacje dla obywateli i firm, którzy powinni się z nimi zaznajomić. Aby poznać szczegóły, dotyczące organizacji CERT oraz poradników przez nią udostępnionych, kliknij tutaj.

Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numeru telefonu 112 lub 997.

LNŚ

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -