fbpx
WYSTAWA NIERUCHOMOŚCI W M1
Strona głównaEkologiaSprawdzają jakość powietrza za pomocą dronów. W Częstochowie realizowany jest projekt...

Sprawdzają jakość powietrza za pomocą dronów. W Częstochowie realizowany jest projekt LIFE „Śląskie. Przywracamy błękit”

Ruszyły pomiary smogu za pomocą dronów. Częstochowa realizuje to zadanie ze wsparciem Instytutu Technologii Paliw i Energii w Zabrzu w ramach europejskiego projektu LIFE.

„Śląskie. Przywracamy błękit” jest największym w Europie projektem, którego celem jest ochrona powietrza. Projekt obejmuje swoim zasięgiem aż 10 gmin województwa śląskiego i jest współfinansowany z Programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. LIFE dotyczy wszelkich działań na rzecz ochrony środowiska i klimatu.

W Częstochowie drony pomiarowe będą sprawdzać jakość powietrza nad dzielnicą Stradom. Przez pięć kolejnych sezonów grzewczych, w godz. od 10 do 17, pojawiać się będą w pobliżu kominów grzewczych wybranych domów jednorodzinnych, mierząc stężenia pyłu zawieszonego.

Następstwem pomiarów ma być wdrożenie odpowiednich działań w celu poprawienia jakości powietrza i zniwelowanie szkodliwych substancji, które mają wpływ na zdrowie i życie mieszkańców.

Jakość powietrza zależy od tego w czym i co spalamy. Przypomnijmy, że według ustawy antysmogowej wszystkie urządzenia grzewcze, które nie spełniają wymagań, a ich eksploatacja rozpoczęła się przed 2017 r., powinny zostać wymienione. Do końca 2023 roku powinny zostać wymienione kotły w przedziale od 5 do 10 lat (od 2007 r. do  2012 r.)

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -