fbpx

Sprawca 13 włamań z końcówki grudnia ubiegłego roku będzie zeznawał z wolnej stopy

W nocy z 28 na 29 grudnia 2021 roku 33-letni Patryk O. dopuścił się 13 włamań do częstochowskich lokali. Wówczas został aresztowany w tej sprawie na 3 miesiące. Obecnie jednak areszt tymczasowy zakończył się, a sprawca może zeznawać z wolnej stopy. Czy ofiary mają się czego obawiać?

Obawę może budzić też fakt, że to nie był pierwszy występek sprawcy. Kilka miesięcy temu pisaliśmy, że oprócz włamań z końca grudnia, 33-latek kilkanaście dni wcześniej napadł i okradł wraz ze wspólnikiem przechodnia. Ponadto, mężczyzna był już wcześniej znany częstochowskiej policji, bowiem był karany, a nawet odsiadywał karę więzienia za podobne przestępstwa.

Za kradzież z włamaniem mężczyźnie grozi kara nawet do 10 lat więzienia, natomiast za rozbój do nawet 12 lat. W związku z tym, że 33-latek dopuścił się przestępstw w warunkach recydywy, czyli powrotu do przestępstwa, kara może zostać podwyższona o połowę.

Jednak Sąd Rejonowy zadecydował, że mężczyzna może zeznawać z tzw. wolnej stopy, co świadczy o tym, że musi dwa razy w tygodniu wstawiać się na zgodnym z miejscem zamieszkania komisariacie oraz ma zakaz opuszczania kraju. Oznacza to, że sprawca jest pod nadzorem policji.

Taki stan rzeczy został zaskarżony przez prokuratora, sprawa jednak nie trafiła jeszcze do Sądu Okręgowego, który może zadecydować o ponownym aresztowaniu oskarżonego o włamanie i rozbój Patryka O.

Kolejna rozprawa w związku z przestępstwem będzie miała miejsce 7 czerwca tego roku, do tego czasu oskarżony mężczyzna przebywa na wolności. Ofiary czują się zagrożone takim stanem rzeczy, jednak rzecznik prasowy Sądu Rejonowego w Częstochowie, Dominik Bogacz informuje, że raczej nie muszą czuć obaw, ze względu na przesłanki, które były powodem aresztu tymczasowego:

– Pierwsze aresztowanie było zastosowane ze względu na dwie przesłanki. Pierwsza z nich jest związana z tym, że istniała obawa o to, że może on mataczyć, ukrywać się lub uciec. Drugi powód aresztowania powstał ze względu na grożącą oskarżonemu surową karą. – i dodaje – Wobec sprawcy nie był zastosowany areszt tymczasowy ze względu na 3 przesłankę, czyli możliwość popełnienia przez niego innego przestępstwa w tym czasie.

Jeśli sąd nie uwzględnił 3 przesłanki, teoretycznie ofiary przestępstwa nie muszą czuć się zagrożone, tym bardziej, że mężczyzna znajduje się pod stałym nadzorem policji.

LNŚ