fbpx

„Spodek w Zenicie”. Literackie spotkanie z Anną Syską już 3 listopada!

Anna Syska, autorka przewodnika „Spodek w Zenicie” odwiedzi Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”. Literackie spotkanie odbędzie się w piątek, 3 listopada o godz. 19. Rozmowę poprowadzi Beata Cichoń. Wstęp jest wolny.

„Spodek w Zenicie” – 120 realizacji w 33 miejscowościach. Dzieła ikoniczne, założenia i budynki okresu socrealizmu, interesujące przykłady architektury poodwilżowej, eksperymenty konstrukcyjne i technologiczne, duże osiedla mieszkaniowe, a nawet zupełnie nowe miasta. Publikacja, inaugurująca serię przewodników Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, ukazuje fenomen architektury województwa śląskiego.

"Spodek w Zenicie". Literackie spotkanie z Anną Syską już 3 listopada! 2
Fot. Marcin Sieczka

Tytuł książki pochodzi od nazw dwóch katowickich budynków: Hali Widowiskowo-Sportowej Spodek i Domu Handlowego Zenit. Połączenie to wskazuje na minioną już świetność tej architektury. Trzy dekady, jakie upłynęły od czasu transformacji ustrojowej, pozwalają spojrzeć na realizacje lat 1945–1989 z innej perspektywy. Dystans czasowy pomaga dostrzec zarówno jej plusy, jak i minusy, pozwala na spojrzenie bez negatywnych skojarzeń związanych z epoką, w której budynki te powstawały. Okres PRL był dla architektury czasem niezwykle trudnym, ale i interesującym. Obfitował w różnorodne zjawiska, stylistyki, problemy projektowe i wykonawcze.

"Spodek w Zenicie". Literackie spotkanie z Anną Syską już 3 listopada! 3
Fot. Marcin Sieczka

W przewodniku Anny Syski każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno ci, którzy dopiero poznają architekturę okresu PRL, jak i ci, którzy orientują się w niej dość dobrze. Książka pozwala uzupełnić dotychczasowe informacje, poznać obiekty mniej znane, a także zachęca do ponownego odkrywania miejsc, które mijamy na co dzień. Pokazuje, że budynki to nie tylko ściany i dach, lecz również historie, które się za nimi kryją – dzieje i okoliczności powstawania poszczególnych obiektów oraz losy ludzi – projektantów, inwestorów, budowlańców, użytkowników – które są nierozerwalnie z nimi połączone.

Anna Syska – autorka przewodnika „Spodek w Zenicie”. Historyczka i popularyzatorka architektury. Współautorka i redaktorka kilku książek, autorka kilkudziesięciu artykułów naukowych. Wśród jej zainteresowań znajdują się przede wszystkim architektura XX wieku, budownictwo sportowe oraz architektura koncernu Bata. Miłośniczka żelbetu. Prowadzi popularny profil na Instagramie @to_tylko_architektura. Obecnie pracuje na stanowisku Miejskiego Konserwatora Zabytków w Tychach.

"Spodek w Zenicie". Literackie spotkanie z Anną Syską już 3 listopada! 4
Fot. Marcin Sieczka

Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki – publikujemy książki popularyzujące wiedzę o powojennej architekturze i urbanistyce. Wydajemy materiały źródłowe, opracowania historyczne, monografie, photobooki, książki dla dzieci oraz publikacje towarzyszące wystawom. Staramy się patrzeć na architekturę, miasto i przestrzeń z różnych perspektyw, sięgać po interesujące tematy, wywoływać dyskusje, rozwijać wrażliwość i zainteresowanie architekturą, a także – jakością otoczenia, w którym żyjemy. Nasze wydawnictwa wyróżniają się wysokim kunsztem edytorskim i dbałością o każdy detal.

Szczegóły dotyczące wydarzenia na www.facebook.com

mat. prasowe, fot. Marcin Sieczka