fbpx
Strona głównaWypoczynekSołectwo Kusięta zwyciężyło w konkursie marszałkowskim „Piękna wieś województwa śląskiego”

Sołectwo Kusięta zwyciężyło w konkursie marszałkowskim „Piękna wieś województwa śląskiego”

Jeziorko Krasowe w Kusiętach okazało się najlepiej zagospodarowaną częścią obszaru wiejskiego w konkursie „Piękna wieś województwa śląskiego”.

Projekt zagospodarowania Jeziorka Krasowego w Kusiętach został zrealizowany w 2021 roku. Całkowity koszt inwestycji to 200 tysięcy złotych, z czego 60 tysięcy pochodziło z Urzędu Marszałkowskiego.

To miejsce od lat przyciągało turystów ze względu na malownicze położenie i fakt, że jest unikatowym zjawiskiem geologicznym w skali kraju. To największe tego typu jezioro na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, a większe akweny o charakterze krasowym można spotkać jedynie w południowej części Polesia Lubelskiego.

Dla mieszkańców Kusiąt, okolice Jeziorka Krasowego są popularnym miejscem spotkań, pikników i festynów. Dotąd przestrzeń wokół zbiornika była dość zaniedbana, a roślinność uniemożliwiała zbliżenie się do wody i korzystania w pełni z walorów miejsca.

Obecnie zarówno mieszkańcy jak i turyści mogą wypoczywać w estetycznej przestrzeni. Altana, paleniska, leżaki i plaża stwarzają doskonałe warunki do relaksu, a wygodne alejki zachęcają do spacerów.

Zmiany w zagospodarowaniu okolic jeziora zostały przeprowadzone tak, by nie ingerować zbyt mocno w istniejący ekosystem.

Zwycięskie sołectwo Kusięta zostało uhonorowane nagrodą w wysokości 8 tys. złotych.

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -