fbpx

Szykujcie się na sezon grillowy!

Nadchodzi wiosna. Coraz częściej wychodzimy na zewnątrz, aby spędzić czas na świeżym powietrzu. Zwłaszcza, że wielkimi krokami zbliża się majówka. A wraz z nią? Oczywiście grillowanie! Sezon grillowy czas zacząć

Co Polacy będą robić 1 maja? Oczywiście grillować! Dlaczego? To już taka nasza tradycja, kochamy zapach dymu, aromat przypiekanych potraw, żar bijący od ogniska…  Bardziej prozaicznym powodem jest to,  że z powodu pandemii, zakazów, nakazów, coraz więcej czasu spędzamy we własnych ogródkach.

Warto więc zastanowić się nad wyborem urządzenia do grillowania. Możliwości mamy całkiem sporo, na rynku panuje duża różnorodność zarówno pod względem sposobu podtrzymania płomienia, jak i konstrukcji. Poza tym, to fascynujące, jak prosta żelazna krata, położona nad żarzącym się się ogniem, stworzyła całą nową gałąź przemysłu. Może grill wymyślono z lenistwa? O wiele prościej piec przecież kiełbaski na kracie, niż stać z patykiem nad ogniskiem.

Pierwsze udokumentowane wskazówki i receptury dotyczące grillowania pochodzą z Rzymu. Marek Gawiusz opisywał techniki opiekania potraw w swej księdze kucharskiej rodem z I wieku. Z kolei średniowiecze to czas wielkich, obracanych rożnów, na których pieczono całe sztuki zwierząt w ogromnych piecach. Oczywiście przywilej ten dotyczył głównie arystokracji oraz zamożniejszych zajazdów. Chłopi palili zaś ogniska w chatach na klepisku, piec zastępowała im zazwyczaj tylko wnęka z kociołkiem.

Grillowanie spopularyzowały morskie wyprawy z czasów wielkich odkryć geograficznych – na statku grill był jedynym sposobem przyrządzania gorących potraw. Podobno sam Kolumb zasmakował w grillowanych rybach i indykach, które podano mu po przybyciu do Nowego Świata. Przy ciekawostkach zostając,  nazwa „barbecue” wywodzi się z Karaibów od słowa „barboca”, tak miejscowy lud nazywał poprzeplatane gałęzie do przyrządzania ryb.

Współczesne grillowanie to zasługa amerykańskiej klasy średniej, która w latach 50., dzięki spopularyzowaniu samochodów, zaczęła spędzać więcej czasu poza miastem. Na początku używano grilli płaskich bez pokrywy. W 1952 r. George Stephen zbudował pierwszy grill kulisty z rusztem zamkniętym pod kopułą. Do dnia dzisiejszego stanowi on jeden z najpopularniejszych modeli.

Przyglądając się rozwiązaniom dostępnym na polskim rynku, możemy dokonać podziału grillów na kilka rodzajów (opowiemy o nich poniżej).

Szykujcie się na sezon grillowy! 2
Sezon grillowy

Grill stalowy opalany węglem drzewnym to dla wielu jedyny „prawdziwy grill”. Być może dlatego, że trudno im sobie wyobrazić podobne urządzenie bez charakterystycznego zapachu palonego węgla. Modele tego typu szybko się rozgrzewają, często posiadają też regulowane ruszty. Przyrządzanie w nich potraw jest łatwe i szybkie. To urządzenie tanie, powszechnie dostępne i uniwersalne. Podłużny czy kopułowy zazwyczaj jest lekki i mobilny.

Warto wspomnieć tu także o trendzie ostatnich lat, zgodnie z którym stalowe grille i paleniska ogrodowe stanowią dizajnerskie bryły, wykraczające formą poza utarte schematy. Niektóre modele to prawdzie dzieła sztuki użytkowej. Łączą one zimną stal z gorącym ogniem w jeden krąg, przy którym jednoczy się rodzina.

Grill gazowy (wykonywany często ze stali nierdzewnej) to naturalna ewolucja przykrywanego prostego grilla. To innowacyjne urządzenie z palnikami gazowymi zasilanymi z butli LPG, sterowanymi za pomocą pokrętła. Dzięki łatwej i szybkiej obsłudze (bez dymu czy popiołu) grill ten zyskuje coraz więcej zwolenników. Droższe modele posiadają palniki do gotowania  infrared. Dzięki czemu z łatwością przyrządzić można na tarasie niedzielny obiad dla całej rodziny. O ile, oczywiście, nie skończy się gaz…

Wyróżnić można także grill elektryczny – poręczny i łatwy w użyciu. Modele te szybko się nagrzewają,  zajmują też niewiele miejsca (są idealne na balkon). Jak sama nazwa wskazuje – jest  elektryczny, więc na ryby z nim nie pojedziemy.

Grill betonowy opalany jest węglem drzewnym, zaś wykonany z odlewanego lub prasowanego betonu. Mogą to być klasyczne, ciężkie, betonowe paleniska o bogatych zdobieniach lub proste nowoczesne formy współgrające z domem i ogrodem. Beton jest materiałem bardzo wytrzymałym i trwałym. Stąd grille te często umieszczane są na działkach, w altankach albo ozdabiając ogrody właścicieli.

Podsumowując: grillowanie staje się obecnie prawdziwą pasją, a modele są coraz nowocześniejsze, większe, piękniejsze. Pozostaje wobec tego przejść do działania i życzyć wszystkim „smacznego!”.

Heathome Kominki Częstochowa ul. Kisielewskiego 18/28, tel. 664 991 729

Czytaj także: Dobry kominek to nie tylko dekoracja, ale przede wszystkim ciepło