Seniorzy także potrafią się bawić

0
245
Senior people in a row

Koncerty, spektakl teatralny, zabawa przy muzyce puszczanej przez DJ-a, a także wiele konkursów sportowych i gier, to tylko część atrakcji, jakie czekają na starszych częstochowian w ramach “Senioraliów”. Wzorem studentów, którzy bawią się na Juwenaliach nieco dojrzalsi częstochowianie także co roku mają swoje święto. Tegoroczne odbywać się będzie w dniach 10-11 października.
Częstochowski samorząd – w granicach swoich kompetencji – bardzo mocno stawia na środowisko seniorek i seniorów – przekonuje przewodniczący Rady Miasta Zdzisław Wolski i lekarz jednocześnie. – Zapewniamy im to, co możemy – programy prozdrowotne, ofertę rekreacyjną czy kulturalną. Nie ma lepszego lekarstwa na spowolnienie procesu starzenia niż aktywność fizyczna i intelektualna.

Seniorzy także potrafią się bawić 1


,,Senioralia” podobnie, jak w poprzednich latach, będą okazją, aby wspólnie bawić się, tańczyć, ćwiczyć i aktywnie spędzić czas w gronie znajomych. Impreza łącząca propozycje kulturalne z rekreacyjnymi jest istotnym elementem miejskiego programu ,,Częstochowa wspiera seniorów.”
To, że żyjemy w Częstochowie, mieście z tyloma zakładami pracy, osiedlami, drogami i szkołami, zawdzięczamy tym osobom, które je budowały, czyli seniorom – mówi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. – Zawsze mówię o takich osobach, że one już nic nie muszą, a wszystko mogą. To z myślą o nich powstał program „Częstochowa wspiera seniorów”, a także same „Senioralia”.
Święto seniorów rozpocznie się w czwartek, 10 października. Tego dnia ,,Senioralia” skupią się na propozycjach rekreacyjnych. W holu głównym Hali Sportowej Częstochowa o godz. 10 otwarte zostaną stoiska organizacji działających na rzecz seniorek i seniorów. Na płycie głównej obiektu będzie można natomiast wziąć udział w zajęciach zumby, gimnastyce ogólnorozwojowej czy ćwiczeniach służących dobrej kondycji kręgosłupa. Wstęp na imprezy pierwszego dnia jest bezpłatny.
Kolejny dzień, 11 października upłynie pod znakiem muzyki. Gwiazdą będzie ciesząca się od dekad niezmienną sympatią publiczności Halina Kunicka. Jej koncert rozpocznie się o godz. 20.
Seniorzy będą mogli z pewnością usłyszeć takie jej przeboje, jak: „To były piękne dni”, „Niech no tylko zakwitną jabłonie, „Orkiestry dęte”, „Upływa szybko życie”, „Czumbalalajkę” czy „Od nocy do nocy”.
Dwie godziny przed koncertem Haliny Kunickiej, o godz. 18, w Teatrze im. A. Mickiewicza obejrzeć będzie można widowisko muzyczne ,,Zaczarowany koń.” Dla wielu widzów sztuka okaże się okazją do sentymentalnej podróży w czasy ich młodości. Na widowisko złożą się teksty satyryczne, fragmenty starych kronik filmowych i piosenek, które śpiewane są do dzisiaj przez rzesze estradowych i teatralnych wykonawców. Zabrzmią zarówno utwory liryczne – „Kasztany”, „Pamiętasz, była jesień” czy „Kaziu, zakochaj się” – jak i te żywiołowe i dynamiczne, w rodzaju „Serduszko puka w rytmie cza-cza”, „Kuba wyspa, jak wulkan gorąca” czy „Cicha woda”. O muzyczną oprawę zadba częstochowski zespół Makabunda.
Jak zapowiada Urząd Miasta, po widowisku ,,Zaczarowany koń” zostaną wręczone nagrody w konkursie „Częstochowski Aktywny Senior”, a po koncercie Haliny Kunickiej będzie można jeszcze bawić się przy muzyce DJ-a.
Bilety na koncerty 11 października osoby powyżej 60. roku życia będą mogły kupić w cenie 10 zł. Wszyscy inni – w cenie 100 złotych.
Bilety będą dostępne są w Miejskim Domu Kultury (ul. Łukasińskiego 50/68), Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” (ul. Dąbrowskiego 1), Miejskiej Galerii Sztuki (al. Najświętszej Maryi Panny 64), Częstochowskiej Organizacji Turystycznej (al. NMP 65), „Hali Polonia” (ul. Dekabrystów 43) oraz Hali Sportowej Częstochowa (ul. Żużlowa 4). Ich dystrybucją zajmą się także Uniwersytety Trzeciego Wieku.
W trakcie ,,Senioraliów” zostaną uruchomione specjalne linie autobusowe dojeżdżające z przystanku na pl. Biegańskiego do Hali Sportowej Częstochowa — informuje Marcin Breczko z Biura Prasowego Urzędu Miasta Częstochowy.
Organizatorami dwudniowego święta seniorów są: Urząd Miasta Częstochowy, Miejski Dom Kultury, Hala Sportowa Częstochowa oraz Stowarzyszenie Sportowa Częstochowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here