fbpx
Strona głównaKultura i rozrywka"Sekretne życie polskich miast". Tajemnice zdradzi częstochowska wystawa w OPK

“Sekretne życie polskich miast”. Tajemnice zdradzi częstochowska wystawa w OPK

Od 20 sierpnia w Ośrodku Promocji Kultury “Gaude Mater” będzie można podziwiać wystawę fotografii ulicznej. Jej autorem jest Michał Krzyszkowski znany jako Pstrikailov.

 „Sekretne życie polskich miast” to zgodnie z nazwą spojrzenie na polskie miasta obiektywem Pstrikailova, czyli Michała Krzyszkowskiego. Jego fotografie mówią o poczuciu zagubienia i wyobcowania w dużym mieście.
“Ludzie na jego zdjęciach są zazwyczaj sami, a nawet kiedy nie są, wydają się samotni, mali, niewiele znaczący wobec miejskiej przestrzeni, architektury i światła. To odzwierciedlenie tego, jak sam autor często czuje się w wielkim mieście. W pewnym sensie lubi ten stan zagubienia. Fotografowanie na ulicy to dla niego aktywna medytacja — jest w ruchu, na świeżym powietrzu. Ponadto, choć przebywa wśród ludzi, spędza czas ze sobą i swoimi myślami” – przedstawia twórcę Ośrodek Promocji Kultury “Gaude Mater”, który organizuje wystawę.

– Działam bardzo intuicyjnie – tłumaczy Michał Krzyszkowski. – Szukam czegoś, co mnie urzeknie, a kiedy to widzę, działam. To na ogół połączenie ciekawego otoczenia, światła i koniecznie elementu ludzkiego. Ulica to ludzie, życie. Bez nich zdjęciom najczęściej czegoś brakuje. Jeśli chodzi o przekaz zdjęć, które robię, to jest to zestaw moich emocji oraz refleksji wobec otaczającej rzeczywistości, wobec zmian społecznych i kulturowych. Każdy oczywiście może, a nawet powinien interpretować te obrazy po swojemu. Jednak ja sam w moich fotografiach odnajduję pewne osamotnienie, zagubienie, melancholię, czasem zauroczenie, czasem absurd…

“Sekretne życie polskich miast” będzie można oglądać od 20 sierpnia (otwarcie  zaplanowano na godz. 19) do 9 września. Galeria jest otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 20. Szczegóły: gaudemater.pl.

Kim jest Pstrikailov?

Michał Krzyszkowski, czyli Pstrikailov fotografuje uliczny głównie ulice Warszawy. Jego zdjęcia przedstawiają podpatrzone, niepozowane sytuacje, a bohaterami fotografii są zarówno anonimowi przechodnie, jak i sama przestrzeń miejska. Pstrikailov jest laureatem głównej nagrody w międzynarodowym konkursie Fujifilm Moment Street Photo Awards 2020 organizowanym przez Ośrodek Promocji Kultury oraz finalistą największego na świecie konkursu fotografii ulicznej Miami Street Photo Festival (2020).

ZS

- Advertisment -

Popularne

- Advertisment -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here