Częstochowska policja ostrzega bądźcie ostrożni. Złodzieje nie odpoczywają

0
721
fot. pixabay

W przeciągu ostatniego tygodnia na terenie miasta oraz powiatu doszło do 3 kradzieży na szkodę osób starszych. Częstochowska policja ostrzega by być czujnym i nie wpuszczać do swojego domu obcych.

Przestępcy w dalszym ciągu okradają starsze, samotnie mieszkające osoby. Pod różnym pretekstem starają się wejść do domu, a gdy już się w nim znajdą, nigdy nie wychodzą z pustymi rękami.

W biegłym tygodniu trzech seniorów straciło łącznie ponad 15 tysięcy złotych, po tym jak wpuścili do swoich domów osoby, których nie znali. W pierwszym przypadku złodzieje podali się za pracowników wodociągów. Tym właśnie sposobem okradli 85-letniego mężczyznę z Częstochowy.  W drugim przypadku do 78-latki przyszli naprawić awarię piecyka gazowego. Wyszli z łupem ponad 6 tysięcy złotych. Natomiast do trzeciej ofiary 86-letniej mieszkanki Częstochowy zapukały dwie panie prosząc, by pokazała im jak wyglądają polskie pieniądze. Kobieta chciała pomóc i wyciągnęła wszystkie swoje oszczędności, by mogły panie poznać polską walutę, a chwile później została przez nie okradziona. W każdej z tych sytuacji seniorzy wpuszczali do swych domów obce osoby. Podczas gdy jedna z nich zajmowała się rozmową , druga plądrowała mieszkanie.

16 sierpnia 2021 roku częstochowska policja otrzymała kilka zgłoszeń od seniorów, do których dzwoniła osoba, która podała się za członka rodziny i pod historią spowodowania wypadku drogowego prosiła o wsparcie finansową w kwocie ponad 100 tysięcy złotych. Na szczęście wszystkie te osoby były świadome zagrożenia i nie dały się oszukać.

Częstochowska policja ostrzega bądźcie ostrożni. Złodzieje nie odpoczywają 1

Policja ostrzega i apeluje by seniorzy byli uważni i nie dali się oszukać, należy:

Uważać na to, z kim się rozmawia.

Sprawdzać tożsamość osób, które pukają do drzwi. Pracownicy wodociągów oraz pogotowia wodno-kanalizacyjnego mają ubrania robocze i poruszają się oznakowanymi pojazdami. Są  zobowiązani do posiadania przy sobie legitymacji służbowych.

Jeśli ktoś przekroczy próg mieszkania, nie spuszczać go z oczu i nie zostawiać samego.

Nie pokazywać i nie przekazywać nikomu swoich kosztowności oraz oszczędności.

Pamiętać, że w razie zagrożenia, wątpliwości lub wizyty nieproszonych lub natarczywych gości, co do intencji których ma się wątpliwości, zawsze można powiadomić o zdarzeniu Policję, dzwoniąc pod nr telefonu 112.

Częstochowska policja apeluje zwłaszcza do osób młodych – informujcie swoich rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość i chęć pomocy. Powiedzcie  im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zapuka do drzwi podając się za policjanta, pracownika wodociągów czy poczty. Warto też spisać numery telefonów do przedsiębiorstw, które najczęściej odwiedzają mieszkańców w ich domach i umieścić je w widocznym miejscu. Zwykła ostrożność może uchronić przed utratą zbieranych latami oszczędności.

K KIK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here