fbpx
Strona główna Finanse Samorząd chce pomóc lokalnemu biznesowi. Powstał "Lubliniecki Pakiet Wsparcia Przedsiębiorców"

Samorząd chce pomóc lokalnemu biznesowi. Powstał “Lubliniecki Pakiet Wsparcia Przedsiębiorców”

Władze Lublińca przygotowały dla lokalnych firm “Lubliniecki Pakiet Wsparcia Przedsiębiorców”. W ogłoszonym przez samorząd projekcie znalazły się m.in. propozycje całkowitego lub częściowego umorzenia czynszów i podatków lokalnych.


Opracowany wspólnie przez władze miasta i Radę Miejską Lublińca “Lubliniecki Pakiet Wsparcia Przedsiębiorców” składa się z czterech filarów. Dotyczą one działań w zakresie: czynszów w lokalach miejskich, opłat za dzierżawę nieruchomości gminnych, podatków i opłat lokalnych oraz doradztwa i wsparcia informacyjnego dla firm.
Jak napisano we wstępie do tego dokumentu, program przygotowano, aby pomóc mikro przedsiębiorcom, a także małych i średnim firmom lokalnym przetrwać trudny czas epidemii.


Samorząd lubliniecki zdecydował się na opracowanie pakietu pomocowego, widząc, jak niedoskonały i niewystarczający jest projekt pomocy dla polskiego biznesu przygotowany na szczeblu rządowym. Propozycja samorządu ma być realną, a przede wszystkim szybką formą pomocy dla firm, którym z powodu sytuacji epidemicznej w kraju grozi upadłość.
Pierwszy filar dotyczący czynszu w lokalach użytkowych przewiduje 100-procentowe zwolnienie dla firm, które musiały zamknąć swoją działalność na mocy rozporządzenia rządowego. To nie koniec propozycji w tym filarze. Gmina chce pomóc tym firmom również po wznowieniu przez nie działalności. Proponuje 50-procentowy rabat w opłacie za czynsz przez 3 miesiące z dodatkową karencją spłaty na 6 miesięcy.
Ponadto ten punkt Paktu zawiera ofertę 50-procentowego czynszu dla pozostałych firm, które utrzymały i kontynuują swoją działalność, a których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z COVID-19.
Na ulgi te będą mogli liczyć przedsiębiorcy, którzy zwrócą się do samorządu z odpowiednim wnioskiem.


Analogiczne ulgi przewidziano w drugim filarze projektu, który dotyczy czynszu za dzierżawę miejskich nieruchomości.
Trzeci filar paktu związany jest z podatkami i opłatami lokalnymi. Samorząd proponuje w nim zwolnienie z podatku od nieruchomości od kwietnia do czerwca dla mikro firm oraz małych i średnich przedsiębiorstw, które w związku z epidemią odczuły trudności finansowe. W tym punkcie programu gmina proponuje także umorzenie zaległości lub ich odroczenia. Samorząd zapowiada, że biorąc pod uwage obecną sytuację nie będzie również do końca września wystawiał upomnień i tytułów egzekucyjnych za zaległości podatkowe.


Władze Lublińca zamierzają ponadto ruszyć z pomocą prawną i doradztwem finansowym dla przedsiębiorców. To czwarty filar programu. Przewiduje on utworzenie Punktu Informacji i Doradztwa Kryzysowego we współpracy z Lubliniecką Radą Gospodarczą. Gmina chce również ruszyć z doradztwem w zakresie prawa i finansów wspólnie z Regionalną Izbą Gospodarczą w Katowicach.


24 kwietnia odbędzie się sesja Rady Miejskie, po której na stronie miasta: lubliniec.eu zamieszczone zostaną stosowne druki dla przedsiębiorców zainteresowanych ulgami i pomocą przygotowaną przez samorząd. Także niezwłocznie po sesji swoją pracę rozpocząć ma Punkt Informacji i Doradztwa Kryzysowego.

- Advertisment -

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here