fbpx

Samorząd chce pomóc lokalnemu biznesowi. Powstał „Lubliniecki Pakiet Wsparcia Przedsiębiorców”

Władze Lublińca przygotowały dla lokalnych firm „Lubliniecki Pakiet Wsparcia Przedsiębiorców”. W ogłoszonym przez samorząd projekcie znalazły się m.in. propozycje całkowitego lub częściowego umorzenia czynszów i podatków lokalnych.


Opracowany wspólnie przez władze miasta i Radę Miejską Lublińca „Lubliniecki Pakiet Wsparcia Przedsiębiorców” składa się z czterech filarów. Dotyczą one działań w zakresie: czynszów w lokalach miejskich, opłat za dzierżawę nieruchomości gminnych, podatków i opłat lokalnych oraz doradztwa i wsparcia informacyjnego dla firm.
Jak napisano we wstępie do tego dokumentu, program przygotowano, aby pomóc mikro przedsiębiorcom, a także małych i średnim firmom lokalnym przetrwać trudny czas epidemii.


Samorząd lubliniecki zdecydował się na opracowanie pakietu pomocowego, widząc, jak niedoskonały i niewystarczający jest projekt pomocy dla polskiego biznesu przygotowany na szczeblu rządowym. Propozycja samorządu ma być realną, a przede wszystkim szybką formą pomocy dla firm, którym z powodu sytuacji epidemicznej w kraju grozi upadłość.
Pierwszy filar dotyczący czynszu w lokalach użytkowych przewiduje 100-procentowe zwolnienie dla firm, które musiały zamknąć swoją działalność na mocy rozporządzenia rządowego. To nie koniec propozycji w tym filarze. Gmina chce pomóc tym firmom również po wznowieniu przez nie działalności. Proponuje 50-procentowy rabat w opłacie za czynsz przez 3 miesiące z dodatkową karencją spłaty na 6 miesięcy.
Ponadto ten punkt Paktu zawiera ofertę 50-procentowego czynszu dla pozostałych firm, które utrzymały i kontynuują swoją działalność, a których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z COVID-19.
Na ulgi te będą mogli liczyć przedsiębiorcy, którzy zwrócą się do samorządu z odpowiednim wnioskiem.


Analogiczne ulgi przewidziano w drugim filarze projektu, który dotyczy czynszu za dzierżawę miejskich nieruchomości.
Trzeci filar paktu związany jest z podatkami i opłatami lokalnymi. Samorząd proponuje w nim zwolnienie z podatku od nieruchomości od kwietnia do czerwca dla mikro firm oraz małych i średnich przedsiębiorstw, które w związku z epidemią odczuły trudności finansowe. W tym punkcie programu gmina proponuje także umorzenie zaległości lub ich odroczenia. Samorząd zapowiada, że biorąc pod uwage obecną sytuację nie będzie również do końca września wystawiał upomnień i tytułów egzekucyjnych za zaległości podatkowe.


Władze Lublińca zamierzają ponadto ruszyć z pomocą prawną i doradztwem finansowym dla przedsiębiorców. To czwarty filar programu. Przewiduje on utworzenie Punktu Informacji i Doradztwa Kryzysowego we współpracy z Lubliniecką Radą Gospodarczą. Gmina chce również ruszyć z doradztwem w zakresie prawa i finansów wspólnie z Regionalną Izbą Gospodarczą w Katowicach.


24 kwietnia odbędzie się sesja Rady Miejskie, po której na stronie miasta: lubliniec.eu zamieszczone zostaną stosowne druki dla przedsiębiorców zainteresowanych ulgami i pomocą przygotowaną przez samorząd. Także niezwłocznie po sesji swoją pracę rozpocząć ma Punkt Informacji i Doradztwa Kryzysowego.