fbpx
Strona głównaPolecaneRysunki Dariusza Dąbrowskiego w Miejskiej Galerii Sztuki. Wernisaż już 11 lutego!

Rysunki Dariusza Dąbrowskiego w Miejskiej Galerii Sztuki. Wernisaż już 11 lutego!

Wystawa rysunków autorstwa Dariusza Dąbrowskiego będzie pierwszą, na którą w tym roku zaprasza Miejska Galeria Sztuki. Wernisaż “Pandemii” już w czwartek 11 lutego o godz. 18.

To pierwsza w tym roku wystawa, którą proponuje Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie. “Pandemia” to również pierwsza od pewnego czasu ekspozycja, która doczeka się “normalnego” otwarcia (poprzednia, czyli 10. Triennale Sztuki Sacrum dostępna była wyłącznie w sieci, opisywaliśmy ją wielokrotnie na naszym portalu).

Wernisaż odbędzie się już w czwartek 11 lutego o godz. 18. Na ścianach Sali Poplenerowej można będzie zobaczyć rysunki autorstwa Dariusza Dąbrowskiego.

Rysunki Dariusza Dąbrowskiego w Miejskiej Galerii Sztuki. Wernisaż już 11 lutego! 1
Wystawa “Pandemia” Dariusza Dąbrowskiego (fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki)

Autor urodził się w Jarosławiu, ale od 1997 r. mieszka w Częstochowie. Ten rysownik i ilustrator debiutował w 1994 r., potem miał przerwę w twórczości, a do rysunku powrócił w 2013 r. Dąbrowski ma na koncie wiele nagród, publikacji prasowych, wystaw indywidualnych i zbiorowych – w Polsce i za granicą. Obecnie rysuje w UWC Cartoon Magazine (Turcja), BirkitapbindosT Cartoon E-Magazine (Turcja) oraz Cartoon Movement (Holandia). Przez ostatnie dwa lata publikacje w częstochowskim miesięczniku CGK.

Rysunki Dariusza Dąbrowskiego w Miejskiej Galerii Sztuki. Wernisaż już 11 lutego! 2
Dariusz Dąbrowski (fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki)

Swoją twórczość Dąbrowski prezentował m.in. w Peru, Rumunii, Argentynie, Słowacji, Belgii, Kolumbii, Macedonii, Turcji, Brazylii, Francji, Bułgarii, Norwegii, Indiach, Egipcie, Chile, Danii, we Włoszech, w Tunezji, Japonii, USA, Palestynie i Luksemburgu.

Na liście nagród, którymi może pochwalić się autor, znajdują się choćby Grand Prix – Golden Keg Preszów – Słowacja 2018, Rogaty Ołówek – Rysunek Roku 2017 (druga nagroda) Muzeum Karykatury – Warszawa 2018, Nagroda Prezydenta Żyrardowa – Manufaktura Satyry – Żyrardów 2019 czy Nagroda Zamku w Mosznej – Karpik – Niemodlin 2019.

Rysunki Dariusza Dąbrowskiego w Miejskiej Galerii Sztuki. Wernisaż już 11 lutego! 3
Wystawa “Pandemia” Dariusza Dąbrowskiego (fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki)

– Na ciężkie czasy potrzebna jest uważność spojrzenia. Zauważanie szczegółów, kojarzenie faktów, przenikliwość, dystans. I szczery, ale nie bezrefleksyjny śmiech. Ale czy tylko na ciężkie czasy? Wystawa prac Dariusza Dąbrowskiego potwierdza taką właśnie jego postawę twórczą. Częstochowski rysownik, autor rysunków satyrycznych, od lat komentuje, z przymrużeniem oka, albo całkiem serio, otaczającą rzeczywistość. To swego rodzaju publicystyka – obyczajowa, polityczna, scenki z życia codziennego. Trafne, pełne humoru rysunki, pozwalają spojrzeć inaczej, lżej, na sprawy, które wydają się trudne – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Rysunki Dariusza Dąbrowskiego w Miejskiej Galerii Sztuki. Wernisaż już 11 lutego! 4
Wystawa “Pandemia” Dariusza Dąbrowskiego (fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki)

Wystawa “Pandemia”, przygotowana specjalnie dla Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie składa się z ponad sześćdziesięciu prac powstałych w większości w 2020 r.

Rysunki Dariusza Dąbrowskiego można oglądać do 14 marca. Szczegóły: www.galeria.czest.pl

Redakcja (współpraca RJ, mat. JM, Miejska Galeria Sztuki)

- Advertisment -

Popularne

- Advertisment -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here