fbpx

Fotografowie na start! W Częstochowie ruszyły dwa konkursy

Wystartowały dwa konkursy fotograficzne – międzynarodowy ,,Fujifilm Moment Street Photo Awards” i lokalny ,,Klimaty Częstochowy”.

Miłośnicy fotografii zacierają ręce, wystartowały dwa bowiem właśnie dwa konkursy. Pierwszym jest Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny Fujifilm Moment Street Photo Awards. Wydarzenie to jest następcą Międzynarodowego Biennale Fotografii Ulicznej Moment (zorganizowanego w 2019 r.). Skierowano je do osób z całego świata, zajmujących się fotografią uliczną (street photo) – profesjonalnie, jak i amatorsko. Jego podstawowym celem jest promocja osób fotografujących w takim stylu.

Warto dodać, że to już trzecia edycja ,,Momentu”. Zeszłoroczna edycja cieszyła się sporą popularnością w różnych zakątkach globu, m.in. w Wielkiej Brytanii, Włoszech, Turcji, Indiach, Bangladeszu, Filipinach, Stanach Zjednoczonych czy Chinach.

Spośród nadesłanych fotografii jury wybrało zestaw 91 zdjęć, które były następnie eksponowane w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater”. Laureatami nagród zostali Michał Krzyszkowski, Maciej Bernaś oraz Thomas Hackenberg (Niemcy).

Fotografowie na start! W Częstochowie ruszyły dwa konkursy 2
Mat. UM Częstochowy

Zgłoszenia przyjmowane są do 7 listopada

W ramach tegorocznej edycji na zdjęcia konkursowe organizatorzy czekają do 7 listopada. Nadsyłane fotografie powinny być wykonane po 20 października 2020 r. Każdy uczestnik może zgłosić maksymalnie pięć zdjęć. Ogłoszenie wyników nastąpi 11 grudnia. W tegorocznym jury znajdują się: Maciej Dakowicz, Maciej Jeziorek, Ania Kłosek, Joanna Mrówka, Jarosław Respondek, a także Karolina Trapp.

Nagrodą główną w tym roku jest zestaw aparatu Fujifilm X-pro3 z obiektywem Fujinon XF 23 mm f/2.0 R WR oraz plecak Peak Design Everyday 20l v2. W puli nagród są również nagrody pieniężne i rzeczowe. Ponadto najlepsze fotografie zostaną zaprezentowane w grudniu na wystawie pokonkursowej, w katalogu, na stronie www.momentstreetphoto.pl oraz w mediach społecznościowych konkursu.

Organizatorem konkursu jest Miasto Częstochowa oraz Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”. Szczegóły oraz regulamin – na stronie internetowej www.momentstreetphoto.pl.

Po przerwie powracają „Klimaty Częstochowy”

Fotografowie na start! W Częstochowie ruszyły dwa konkursy 3
Mat. UM Częstochowy

Obok konkursu o randze międzynarodowej, zgłaszać można się również do tego o charakterze lokalny. Po blisko trzyletniej przerwie powraca konkurs fotograficzny „Klimaty Częstochowy”. Do udziału w tym niezwykle lubianym wydarzeniu zaprasza Miasto Częstochowa oraz Muzeum Częstochowskim. Tegoroczna edycja będzie 14. w historii „Klimatów”

W tym roku organizatorzy wprowadzili nowość ułatwiającą zgłaszanie zdjęć, czyli elektroniczny formularz do przesyłania fotografii.

wyjaśnijmy, że celem ,,Klimatów” jest ukazanie walorów kulturowych, architektonicznych, przyrodniczych i turystycznych Częstochowy, pokazanie za pośrednictwem fotograficznego medium życia w najróżniejszych jego obszarach.

W dotychczasowej historii „Klimatów Częstochowy” do organizatorów spłynęło łącznie około 11 tys. zdjęć. W komisji je oceniającej zasiadali zaś choćby Maksymilian Rigamonti, Tomasz Tomaszewski, Maciej Nabrdalik, Jacek Waszkiewicz, Grzegorz Skowronek, Jerzy Piwowarski, Sławomir Jodłowski, Leszek Pilichowski, Marcin Stawiarz, Janusz Mielczarek czy Piotr Dłubak. Tym razem najlepsze zdjęcia wybierze jury w składzie: Łukasz Kolewiński, Piotr Kras, Kamil Pawlik oraz wspomniany już Jarosław Respondek.

W konkursie mogą wziąć udział zdjęcia wykonane od 1 stycznia 2019 r. Nadsyłane fotografie muszą być wykonane w Częstochowie. Jedna osoba może nadesłać do pięciu zdjęć. Termin nadsyłania prac mija o północy, 10 października. Specjalny panel, za pośrednictwem którego można nadsyłać fotografie dostępny jest na stronie www.klimatyczestochowy.pl (po wcześniejszej rejestracji).

Na autorów najlepszych zdjęć czekają nagrody pieniężne. Główna to 1900 zł, druga nagroda wynosi 1100 zł, a trzecia – 700 zł.

Wybrane przez jurorów prace trafią na wystawę pokonkursową. Ta planowana jest na listopad w Pawilonie Wystawowym w Parku im. ks. Stanisława Staszica.

Wszystkie informacje o konkursie dostępne są na stronie www.klimatyczestochowy.pl

ZS

Czytaj także: W częstochowskim teatrze odbędzie się koncert specjalny pamięci Piotra Machalicy