fbpx

Mur klasztorny w Mstowie przejdzie remont

Dzięki dofinansowaniu mur klasztoru przy Kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Mstowie przejdzie prace konserwatorsko-remontowe.

Zabytki gminy Mstów.
fot. UG w Mstowie. Wancerzów. Zabytkowy zespół warownego klasztoru i kościoła Kanoników Laterańskich. Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia. Jura Krakowsko – Częstochowska. woj. śląskie, pow. częstochowski, gm. Mstów.

Klasztor w Mstowie powstał w XII wieku dzięki Zakonowi Kanoników Regularnych Laterańskich. Świątynia jest najstarszym obiektem romańskim w regionie. Klasztor jako ośrodek religijno – kulturalny przyjmował w swoje progi takich królów jak: Władysław Łokietek, Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło i Kazimierz Jagiellończyk.

W czasach średniowiecza klasztor pełnił dodatkowo ważne funkcje obronne. Fortyfikacje tworzące mur obwodowy z dwoma bramami, dziesięć baszt i wartownia z kamienia i cegły (zachowane do dnia dzisiejszego) zyskał w pierwszej połowie XVII wieku.

Niestety czas oraz wojny: w 1655 roku „potop” szwedzki, w XVII wieku wojska rosyjskie i pruskie, I Wojna Światowa odcisnęły swoje piętno na murach, które się kruszą i niszczeją.

Od 1990 roku (powrót Kanoników Regularnych Laterańskich do Mstowa) przeprowadzono dużo prac konserwatorskich m.in. przy ołtarzu Matki Bożej Mstowskiej czy elewacji Kościoła – z udziałem środków zewnętrznych m.in. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

W 2014 roku dzięki mstowskiemu samorządowi mury klasztoru zostały podświetlone.

Zabytki gminy Mstów.
fot. UG w Mstowie

Co z murem?

Prace remontowe muru klasztornego w Mstowie są koniecznością, ponieważ z roku na rok jest on w coraz gorszym stanie, dlatego do Gminy Mstów wpłynął wniosek o dofinansowanie tego przedsięwzięcia.

Wniosek został złożony przez Ks. Przeora Dawida Kover CRL, reprezentującego władze Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich

Po przeanalizowaniu sprawy i na podstawie złożonego wniosku, Gmina Mstów postanowiła przydzielić dotację celową na dofinansowanie wykonania prac konserwatorsko-remontowych fragmentu muru klasztornego działając na podstawie Uchwał o „dotacji na prace konserwatorskie”.

Podpisana umowa przewiduje pomoc finansową w wysokości 38 tys. zł na łączny koszt zadania w wysokości 80 tys. zł. Dotacja nie może przekroczyć 50% ogółu nakładów na te prace.

Zadanie ma zostać zrealizowane do końca 2021 roku.