fbpx

Rozstrzygnięcie 7. Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodych Artystów im. Mariana Michalika

W czwartek, 24 listopada Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie zaprasza na wręczenie nagród i wyróżnień, a także otwarcie wystawy podsumowującej 7. Ogólnopolski Konkurs dla Młodych Artystów im. Mariana Michalika.

Patronem organizowanego przez Miejską Galerię Sztuki Konkursu dla Młodych Artystów został Marian Michalik, nieżyjący już twórcą znakomitych martwych natur, budowanych ze zwykłych, powtarzających się przedmiotów – rekwizytów. –  Sam Marian Michalik był skromnym, lubianym w środowisku człowiekiem, interesował się twórczością młodszych kolegów, wspierał ich i dzielił się wiedzą malarską. Jako partner, nie jako mentor – ten rodzaj relacji organizatorzy chcą zachować w zasadach konkursu. Oczekiwaniem wobec prac zgłaszanych na konkurs jest świadome budowanie autorskiego języka wypowiedzi artystycznej, a nie naśladowanie stylu Michalika, ani nawet inspirowanie się nim – czytamy o artyście.

Konkurs po raz pierwszy ogłoszony został w 2001 r. (odbywa się jako triennale). Każda edycja jest próbą odpowiedzi na pytanie: Jaka jest młoda polska sztuka? Konkurs nie dąży do ciągłego zmagania się z definicją malarstwa, ale promuje je jako dziedzinę tradycyjną, z utrwaloną w historii sztuki pozycją, dziedzinę  będącą najlepszym punktem odniesienia w ocenie talentu i rzemiosła młodych twórców.

Tegoroczna edycja jest siódmą w historii konkursu. Tematem jej towarzyszącym jest „Obecność”.

Rozstrzygnięcie 7. Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodych Artystów im. Mariana Michalika 1
7. Ogólnopolski Konkurs dla Młodych Artystów im. Mariana Michalika

25 października odbyły się obrady jury II etapu Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodych Artystów im. Mariana Michalika. Nadesłane prace oceniło jury w składzie: Alicja Klimczak-Dobrzaniecka – red. naczelna Pisma Artystycznego Format, Włodzimierz Karankiewicz – artysta malarz, Marian Panek – krytyk sztuki, artysta malarz oraz Anna Paleczek-Szumlas, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki.

Dokonano przeglądu 53 obrazów. Potwierdzono wcześniejszy wybór z I etapu oceny zgłoszonych prac,  przyjmując na wystawę pokonkursową wszystkie obrazy. Jury wybrało troje laureatów nagród regulaminowych oraz czterech wyróżnień honorowych.

Wręczenie nagród i wyróżnień oraz otwarcie wystawy pokonkursowej odbędzie się 24 listopada o godz. 18. Wystawie będzie towarzyszył katalog.

Plon 7. Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodych Artystów im. Mariana Michalika będzie można podziwiać do 29 stycznia 2023 r. Szczegóły: galeria.czest.pl.

red., mat. MGS

Czytaj także: Tłumy na wernisażu wystawy Jana Kantego Pawluśkiewicza w Miejskiej Galerii Sztuki [ZDJĘCIA]