fbpx
WYSTAWA NIERUCHOMOŚCI W M1
Strona głównaPolecaneRóżowe skrzyneczki w częstochowskich szkołach średnich. "Bo menstruacja to normalka"

Różowe skrzyneczki w częstochowskich szkołach średnich. „Bo menstruacja to normalka”

W częstochowskich szkołach średnich na powrót uczennic z nauki zdalnej czekają skrzyneczki ze środkami higieny. Akcja udowadnia, że „menstruacja to normalka”

Menstruacja ciągle pozostaje w wielu grupach społecznych tematem tabu. Jest to absolutnie niedopuszczalne, bo ten fizjologiczny proces dotyczy przecież ogromnej części populacji i powraca każdego miesiąca przez sporą część życia. Jako sprawa, o której się milczy, menstruacja obrosła w mity, stereotypy i wywołuje najczęściej negatywne, przykre skojarzenia. Przez same dziewczyny bywa często postrzegana jako doświadczenie złe, niekomfortowe, kłopotliwe, wstydliwe, a to przekłada się z kolei na brak akceptacji swojego ciała, kobiecości, kobiecej seksualności.

Nie każda młoda kobieta może liczyć na wsparcie rodziców w kwestii menstruacji – szacuje się, że aż w 42 proc. rodzin nie rozmawia się w ogóle o miesiączce. Również w szkole nie poświęca się jej należytej uwagi. Brak rzetelnej edukacji powoduje wśród dziewcząt wchodzących w dojrzałość płciową poczucie osamotnienia, wstydu, rezygnację z aktywności społecznej czy sportowej.

Różowe skrzyneczki w częstochowskich szkołach średnich. "Bo menstruacja to normalka" 1
fot. UM Częstochowy

Problem tzw. ubóstwa menstruacyjnego

Milczeniu na temat miesiączkowania i luce edukacyjnej towarzyszy także problem utrudnionego dostępu do środków higienicznych oraz tzw. ubóstwa menstruacyjnego. Czym się ono przejawia? Według badań przeprowadzonych na potrzeby jednej z fundacji, nawet 500 tys. kobiet w Polsce nie może sobie pozwolić na zakup podpasek czy tamponów. 21 proc. uczennic jest zmuszonych do wyjścia ze szkolnych zajęć z powodu braku podpaski. 10 proc. z nich w ogóle nie wychodzi w czasie okresu z domu. Dziewczęta w wieku szkolnym często borykają się z utrudnionym dostępem do środków higienicznych.

Dane te są zatrważające. Sposobem walki z tym problemem jest najnowsza miejska akcja. W częstochowskich szkołach średnich z początkiem nowego roku pojawiły się więc charakterystyczne, różowe skrzyneczki z artykułami higienicznymi dla kobiet – podpaskami i tamponami. To inicjatywa Agaty Wierny, pełnomocniczki Prezydenta Miasta Częstochowy ds. równych szans.

Różowe skrzyneczki w częstochowskich szkołach średnich. "Bo menstruacja to normalka" 2
Częstochowscy pedagodzy odbierają skrzyneczki dla swoich szkół (fot. UM Częstochowy)

Celem jest zapewnienie dziewczętom jak najszerszego dostępu do bezpłatnych artykułów higieny osobistej niezbędnych w czasie menstruacji, a przy okazji udostępnienie rzetelnej wiedzy na temat miesiączkowania wszystkim młodym ludziom, którzy będą chcieli po nią sięgnąć. – Bo menstruacja to normalka – zaznaczają organizatorzy.

W akcję zaangażowane są: Wydział Polityki Społecznej UM, Wydział Edukacji UM, Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych, Fundacja ,,Różowa skrzyneczka” oraz częstochowskie szkoły średnie.

Skrzyneczki montowane są już w szkołach

Skrzyneczki zostały zakupione z funduszy Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miastainformuje Agata Wierny z Referatu Dialogu i Praw Człowieka UM, a zarazem Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Częstochowy ds. Równych Szans. – Dzięki współpracy z Fundacją ,,Różowa Skrzyneczka”, w szkołach będą dostępne także materiały informacyjne na temat menstruacji. To szalenie istotne, aby w okresie dojrzewania – który sam w sobie nie jest łatwy – mieć jak najlepszy dostęp do informacji o tym, jak zmienia się wtedy ciało człowieka i nie czuć się w tym czasie zagubioną i osamotnioną – dodaje.

Różowe skrzyneczki w częstochowskich szkołach średnich. "Bo menstruacja to normalka" 3
fot. UM Częstochowy

Zakupiono łącznie 42 skrzyneczki za kwotę 10 tys. zł. Właśnie są montowane w szkołach. Ich zawartość będzie na bieżąco uzupełniana. Skrzyneczkami będzie opiekować się sama społeczność szkolna – samorządy uczniowskie wraz z koordynatorką szkolną (pedagożką).

mat. UM Częstochowy

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -