fbpx

W Częstochowie trwają przygotowania do premiery spektaklu „Moja droga”

„Moja droga” to najnowsza produkcja Fundacji Oczami Brata i Teatru Nowego w Częstochowie. Premiera odbędzie się 8 listopada o godz. 17.

Po „Cebuli” w reżyserii Marka Ślosarskiego przyszła pora na kolejną produkcję Fundacji Oczami Brata i Teatru Nowego w Częstochowie. Mowa o spektaklu „Moja droga” stanowiącego debiut dramaturgiczny cenionej częstochowskiej poetki Katarzyny Zwolskiej-Płusy. – Od lat interesuję się polsko-żydowską historią, ale też performatyką. Połączenie tych obszarów to dla mnie coś naturalnego. Do tego poezja – kolejna moja pasja. Ogromnie się cieszę, że mogłam to wszystko połączyć – podkreśla autorka.

W Częstochowie trwają przygotowania do premiery spektaklu "Moja droga" 2
Konferencja prasowa przed premierą spektaklu „Moja droga” (fot. Fundacja Oczami Brata)

Wspólnie z Pawłem Bilskim, reżyserem „Mojej drogi”, prezesem Fundacji Oczami Brata i twórcą Teatru Nowego w Częstochowie, postanowili, że serce spektaklu stanowić będzie twórczość zmarłej w lutym tego roku poetki Irit Amiel. – Jej wiersze to nie tylko lekcja historii, ale i podpowiedź odnośnie tego, na co dziś powinniśmy zwrócić uwagę. Stanowią przestrogę, wskazują właściwe drogi – zaznacza Bilski.

Między przeszłością a teraźniejszością

„Moja droga” stanowi pomost pomiędzy przeszłością a teraźniejszością, stąd obok tekstów Amiel, scenariusz dopełniły wiersze współczesnych poetów – wspomnianej Zwolskiej-Płusy, a także Karoliny Kułakowskiej, Ewy Frączek i Jakuba Sajkowskiego.

-To jest niezbyt optymistyczny tekst. Właściwie to w ogóle nie jest optymistyczny, ale dzięki temu można zobaczyć ostrzej to, co nam grozi, jeśli język nienawiści, dyskryminowanie wejdą nam w krew. Zniewolenie jest bliższe niż nam się wydaje. Sądzimy, że sprawę trzeba pokazać jasno, uczyć się z historii, pielęgnować teraźniejszość. O tym właśnie jest ta realizacja. Mamy sporo do zrobienia, by Polska była krajem otwartym, bezpiecznym, nowoczesnym – zaznacza Zwolska-Płusa.

W Częstochowie trwają przygotowania do premiery spektaklu "Moja droga" 3
Konferencja prasowa przed premierą spektaklu „Moja droga” (fot. Fundacja Oczami Brata)

O drodze twórcy spektaklu mówią nie tylko metaforą. Cały spektakl jest bowiem drogą przez czternaście stacji (niczym w Drodze Krzyżowej), przez miejsca pamięci, przez problemy i lęki dawnego, ale i dzisiejszego świata.

Premierowy spacer już 8 listopada!

Premiera spektaklu odbędzie się 8 listopada o godz. 17. „Moja droga” zaprezentowana zostanie w formie spaceru performatywnego. Teatralna wyprawa rozpocznie się przy pomniku Ofiar Getta przy ul. Strażackiej, a zakończy się w Klubokawiarni Alternatywa 21 przy ul. Mielczarskiego 20. To propozycja dla widzów od 15. roku życia.

-Mamy pewność, że proponujemy widzom rzeczy autorskie i formy, po które nikt wcześniej nie sięgał. Takich działań performatywnych dotąd w Częstochowie nie widziałem. Chcemy być blisko widza i serca, a tym spektaklem nie da się być chyba już bliżej. Jesteśmy częścią społeczności, wspólnie przemierzamy ulice, poruszamy ważne tematy, a aktorzy kroczą niemal ramię w ramię z widzem – podkreśla reżyser spektaklu.

W Częstochowie trwają przygotowania do premiery spektaklu "Moja droga" 4
Konferencja prasowa przed premierą spektaklu „Moja droga” (fot. Fundacja Oczami Brata)

O przygotowaniach do premiery twórcy spektaklu opowiadali podczas konferencji prasowej, która odbyła się 29 października. Oprócz Bilskiego i Zwolskiej-Płusy uczestniczyli w niej również: Ewa Oleś, sekretarz literacki Teatru im. Mickiewicza oraz Anita Grobelak, malarka i animatorka kultury. Wyświetlony został również film, który syn Irit Amiel nagrał w odniesieniu do tej niezwykłej produkcji.

W obsadzie znalazło się ponad 20 osób

Kolejne prezentacje spektaklu zaplanowane są na: 9 listopada na godz. 17, 16 listopada na godz. 12 i 17 oraz 17 listopada na godz. 17.  Liczba miejsc jest ograniczona, można je rezerwować pod numerem tel. 533-527-368, a także mailowo – biuro@teatrnowy.art.

Obsadę „Mojej drogi” tworzy ponad 20 osób. Obok aktorów Teatru im. A. Mickiewicza
w Częstochowie – Iwony Chołuj, Marty Honzatko i Antoniego Rota, stanowią ją także aktorzy innych teatrów, byli i obecni warsztatowicze różnych działań teatralnych, absolwenci szkół teatralnych, pasjonaci. Jedną z ról zagra również sam reżyser, który jest dyplomowanym aktorem.

Działanie organizowane jest w ramach programu OFF POLSKA realizowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Wystawa „Dziewczynka z getta”

Premierze „Mojej drogi” towarzyszą także inne przedsięwzięcia. W piątek, 5 listopada o godz. 18 w Klubokawiarni Alternatywa 21 zainaugurowana zostanie wystawa zatytułowana „Dziewczynka z getta”. Kuratorką wydarzenia jest wspomniana powyżej Anita Grobelak. Ekspozycja złożona będzie z prac takich autorów jak Małgorzata Biel, Monika Hartman, Małgorzata Kania, Alicja Kowalska, Joanna Sidorowicz, Krzysztof Mazoń, Mirosława Truchta Nowicka czy Katarzyna Skubała. Zobaczymy prace malarskie, rysunki, fotografie i instalacje.

W Częstochowie trwają przygotowania do premiery spektaklu "Moja droga" 5
mat. prasowe

Tego wieczoru przypomniany zostanie także filmowy „Salon Poezji” dedykowany twórczości Amiel – „Mapa dzieciństwa”. To wspólna produkcja Filii nr 9 Biblioteki Publiczna im. Biegańskiego oraz Teatru im. Mickiewicza. Za scenariusz i reżyserię odpowiadały Ewa Oleś i Ilona Kowalska. W „Salonie” wystąpiły aktorki częstochowskiego teatru Agata Ochota i Teresa Dzielska oraz uczennica Szkoły Muzycznej II stopnia w Zduńskiej Woli – Aniela Łoniewska. Za zdjęcia, dźwięk, światło, montaż odpowiadał Jacek Śliwczyński. Premiera miała miejsce w listopadzie 2020 r. Szczegóły: www.facebook.com/teatrnowyczestochowa.

Zuzanna Suliga

Czytaj także: „Zażynki”. Częstochowski „AudioTeatr”, który działa na wszystkie zmysły