fbpx

19. urodziny częstochowskiej firmy x-kom! Zaczęło się niepozornie

Każda marka ma swoją historię, a ta firmy x-kom zaczęła się niepozornie. W 2002 roku student informatyki Politechniki Częstochowskiej Michał Świerczewski i jego dwaj koledzy założyli w Częstochowie mały sklep komputerowy. Dzisiaj x-kom to 27 salonów w całej Polsce, jeden z najczęściej wybieranych sklepów internetowych w kraju i największy sprzedawca na Allegro.

Kierunek studiów, zainteresowania i potencjał na rynku sprzedaży sprzętu IT. Właśnie to zdecydowało, że Michał Świerczewski i jego dwaj koledzy postanowili założyć w al. Wolności niewielki salon komputerowy. Początki łatwe nie były, bo konkurencja nie spała. Rozwijali się już tacy giganci jak Media Markt czy Vobis.

– Zarówno w sporcie, jak i w biznesie lubię rywalizować. A jeszcze bardziej lubię wygrywać – mówił niedawno dwutygodnikowi „Forbes” Michał Świerczewski.

I wygrał. Przełomowym dla firmy x-kom okazał się wrzesień 2003 roku. Z początkiem nowego roku szkolnego sklep w al. Wolności, który dotąd nie przynosił zbyt wielu zysków, zaczął się cieszyć niezwykłą popularnością. Komputer stawał się stałym wyposażeniem domów, rodzice coraz chętniej kupowali go dzieciom. Zdarzały się dni, że sklep sprzedawał nawet 20 sztuk sprzętu.

– Na początku naszą ofertę tworzyły wyłącznie komputery stacjonarne i podzespoły – czytamy na stronie firmy x-kom. W sumie jednak było to blisko 2 tysiące produktów pochodzących od 100 producentów.

19. urodziny częstochowskiej firmy x-kom! Zaczęło się niepozornie 2
Michał Świerczyński. Fot. x-kom

x-kom strzela w dziesiątki

Rok 2005 roku przyniósł firmie kolejny przełom. Michał Świerczewski zdecydował, że x-kom wprowadzi sprzedaż internetową. Oferowali ją wówczas nieliczni.

– Miałem obawy, czy sprzedaż internetowa będzie opłacalna. Z perspektywy czasu był to strzał w dziesiątkę. Czasem nawet żałuję, że nie zrobiliśmy tego wcześniej. Nasi klienci błyskawicznie przekonali się do zakupów przez Internet, m.in. dzięki dużej dostępności towaru – mówił kilka lat temu „Gazecie Wyborczej” prezes x-kom.

W 2005 roku obroty firmy sięgnęły 5 mln zł. Dwa lat później x-kom zagościł na Allegro, co okazało się kolejną trafną decyzją. Częstochowska firma zaczęła też otwierać salony stacjonarne w innych miastach. Dziś ma już 27 takich placówek, m.in. we Wrocławiu, Warszawie, Łodzi czy Krakowie.

19. urodziny częstochowskiej firmy x-kom! Zaczęło się niepozornie 3
Michał Świerczewski. Fot. AK

Dekada sukcesów x-kom

Potem przyszedł rok 2008 i wzrosło zainteresowanie notebookami. Zawojowały uczniów i studentów. Niemal w tym samym czasie klasyczne telefony zostały wyparte przez smartfony. To dzięki tym produktom sprzedaż w x-kom poszybowała w górę. Największy wzrost firma odnotowała w 2010 roku. W porównaniu z poprzednim rokiem obroty wzrosły z 50 do niespełna 150 mln zł.

15-lecie firmy x-kom przyniosło już blisko 19 milionów odwiedzających sklep internetowy, kolejne salony stacjonarne i niemal 1,5 miliona zrealizowanych zamówień. Przychody  firmy poszybowały do blisko 1,4 mld zł.

Spółka pojawiła się w zestawieniu 1000 najlepszych europejskich małych i średnich przedsiębiorstw przygotowanym przez Londyńską Giełdę Papierów Wartościowych. Znalazła się tam w gronie firm uznanych za te, które mogą  zainspirować Europę swoimi finansowymi oraz technologicznymi osiągnięciami.

Dziś Obecnie przychody x-kom są na poziomie 2,5 mld zł i wzrastają rok do roku o 36 proc.

Ofertę firmy tworzy szeroka gama produktów takich jak: notebooki, ultrabooki, smartfony, tablety i desktopy. Są również konsole do gier, aparaty fotograficzne i akcesoria. Na klientów czeka sprzęt najbardziej znanych producentów takich jak Apple, Intel, Samsung, Canon, Acer, Philips, czy Lenovo.

– Każdego dnia rozszerzamy wachlarz produktów zapewniając inteligentny wybór – czytamy dalej na stronie x-kom. – Regularnie przygotowujemy też promocje oferując urządzenia, podzespoły i komponenty w bardzo atrakcyjnych cenach. Łączymy nasze dwie główne kompetencje – empatię i technologię, co pozwala nam lepiej rozumieć oczekiwania i potrzeby klientów. Słuchamy ich pragnień i rozumiemy obawy związane z zakupem sprzętu. Pozostajemy też otwarci na ich sugestie oferując najbardziej optymalne rozwiązania zapewniające 100 proc. satysfakcji z zakupów.

Obecnie x-kom to jeden z najczęściej wybieranych sklepów internetowych w kraju i największy sprzedawca na Allegro.

W portfolio spółki x-kom są też dwie inne firmy. al.to sprzedaje sprzęt AGD oraz zabawki, natomiast Combat to sklep ze sprzętem militarnym, survivalowym i outdorowym.

19. urodziny częstochowskiej firmy x-kom! Zaczęło się niepozornie 4
Michał Świerczewski. Fot. x-kom

Siła x-kom to ludzie

Wraz z rozwojem firmy rosło jej zatrudnienie. W 2003 roku w x-kom pracowały trzy osoby, w 2004 roku – osiem, w 2008 – 30, a w 2012 – 210. Obecnie młody, prężny zespół liczy już ponad 2000 osób i stale się powiększa.

– Największa siłą x-kom są nasi ludzie – czytamy na stronie x-kom. – Profesjonalni, zaangażowani i otwarci na potrzeby klientów. Skupieni w 28 działach tworzą jeden z największych sklepów komputerowych w Polsce.

Jaki x-kom, taka siedziba

Na początku 2018 roku x-kom otworzył nowoczesną centralę firmy. Została ulokowana na ternie częstochowskiego kawałka Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec. Składa się z biurowca zaprojektowanego z myślą o komforcie pracowników i centrum logistycznego,  które jest wyposażone w jeden z najnowocześniejszych na świecie systemów automatyki.

– Otwarcie nowej centrali to symboliczny początek kolejnego etapu rozwoju x-kom. To właśnie tutaj nasi pracownicy spędzają większą część dnia, dlatego zależało nam na tym, aby stworzyć im jak najlepsze warunki pracy – mówił podczas otwarcia Michał Świerczewski.

x-kom ocenił koszty inwestycji na ok. 70 mln zł.

Autor sukcesów Rakowa

Michał Świerczewski to nie tylko utalentowany biznesmen. To również od 2014 roku właściciel klubu piłkarskiego Raków Częstochowa, jego kibic – od zawsze.

Kiedy w 1998 roku częstochowski klub spadł z Ekstraklasy, mały Michał Świerczewski marzył, że kiedyś przywróci Raków do najwyższej klasy rozgrywkowej. W 2019 roku, po 21 latach, marzenie to spełnił. Od tamtego czasu drużyna występuje w Ekstraklasie odnosząc kolejne sukcesy.

Czytaj także: Grupa ZF rozbudowuje Zakład Elektroniki w Częstochowie. Koszt inwestycji to 50 mln euro