fbpx

Przebudowa torowiska w Częstochowie znowu z opóźnieniem

Nie będzie planowanego na najbliższą sobotę otwarcia dla samochodów skrzyżowania al. Wolności z Alejami. Wykonawca inwestycji przeprasza, tłumaczy opóźnienia problemami z dostawą materiałów budowlanych, czemu winna jest pandemia, ale nowej, konkretniej daty nie podaje.

Jeszcze nie tak dawno, bo 21 kwietnia częstochowskie MPK podawało za wykonawcą robót, firmą NDI zaktualizowany harmonogram prac. Wyglądał obiecująco. Już od tego poniedziałku ponownie miały został otwarte dwa istotne dla organizacji ruchu w Śródmieściu skrzyżowania: przy ul. Jasnogórskiej i ul. Orzechowskiego. Na sobotę, 15 maja zapowiadano natomiast przywrócenie ruchu na największym skrzyżowaniu w centrum Częstochowy, skrzyżowaniu alej Wolności i Najświętszej Maryi Panny. Nic jednak z tego nie będzie.

Opóźnienie w samym centrum wpłynie na rozpoczęcie kolejnego ważnego i trudnego odcinka robót – w alei Jana Pawła II. Ostatecznie również spowoduje przesunięcie zakończenia całej inwestycji, co, przy dobrym rozwoju sytuacji, mogło nastąpić w czerwcu.

Jak przekazała firma NDI, zakończenie prac na skrzyżowaniu w Alejach nastąpi z opóźnieniem. Kiedy? Tego już nie podano.

-Jest nam bardzo przykro, ale aktualna sytuacja z dostawami materiałów jest komplikowana przez pandemię. Ostatnio borykaliśmy się z brakiem masy zalewowej i niezbędne komponenty udało nam się kupić dopiero w Holandii. Ten problem został rozwiązany, ale teraz czekamy na dostawę kostki granitowej, która jest specjalnie docinana, a jej powierzchnia „groszkowana” – informuje dyrektor kontraktu z NDI, Łukasz Susło.

Jak tłumaczy NDI, dostawca opóźnił z powodu COVID-19 dostarczenie kostki. Nieterminowe jest również dostarczanie części innych komponentów niezbędnych do prowadzenia prac. To wpłynęło na niedotrzymanie majowego terminu.

-Mamy nadzieję, że wspomniane braki materiałowe zostaną uzupełnione przez dostawców w przyszłym tygodniu, tak by do końca miesiąca można było przede wszystkim ułożyć kostkę, zaspoinować i przywrócić ruch – dodaje Łukasz Susło z NDI. – Bardzo zależy nam na jak najszybszym wykonaniu prac, bo od tego zależy możliwość rozpoczęcia robót na kolejnym skrzyżowaniu z al. Jana Pawła II.

Prace w Śródmieściu Częstochowy trwają od zimy. Prowadzone są, jak cała inwestycja etapami. Skrzyżowanie w Alejach zamknięto na początku marca. Cała inwestycja, nazywana przez MPK historyczną, prowadzona jest już od wiosny 2019 roku i miała być zamknięta do końca 2020 roku. Niestety, gdy nadszedł rok pandemii, harmonogram prac zaczął się sypać i co chwilę pojawiały się komunikaty o przesunięciu tego czy innego etapu, a także o zmianie daty ukończenia prac.

Przebudowa torowiska odbywa się w ramach programu „Lepsza Komunikacja w Częstochowie”. Zadanie to obejmuje modernizację torowiska i kupno nowych tramwajów dla MPK.

Częstochowa pozyskała na te cel 144 mln zł dofinansowania z UE. Łącznie modernizacja torowiska i zakup dziesięciu tramwajów Twist drugiej generacji to koszt 204 mln złotych. Przebudowa linii tramwajowej pochłonie w sumie 115 mln złotych.

(Tekst i fot IBS)