fbpx

W Częstochowie powstało pierwsze przejście 3D dla pieszych

Pierwszą trójwymiarową zebrę wymalowano na przejściu przy siedzibie Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie. To jak zaznacza MZD testowe rozwiązanie.

– Polskie przepisy pozwalają na razie jedynie na instalacje tego typu rozwiązań w ciągach dróg wewnętrznych – informuje Maciej Hasik, rzecznik prasowy MZD. –  Jest to forma testu, który ma dać odpowiedź specjalistom od inżynierii ruchu drogowego, jak na drodze dojazdowej przejście dla pieszych 3D wpływa na zachowania kierujących i pieszych.

Jako pierwsi z pomysłem dotyczącym testowania pasów 3D w Częstochowie wystąpili do służb miejskich radni klubu Wspólnie dla Częstochowy. Realizacja tego pomysłu była możliwa dzięki podjęciu przez częstochowski MZD współpracy z programem „Hello Ice”, którego założeniem jest bezpłatna realizacja dla samorządów inicjatyw, które mają szanse w przyszłości poprawić bezpieczeństwo pieszych na drogach naszego kraju ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży.

– Po Bartoszycach, Lesznowoli, Miechowie i Sanoku, Częstochowa to już piąte miasto w kraju, które przetestuje zyskujące na popularności trójwymiarowe rozwiązanie, poprawiające bezpieczeństwo pieszych na drodze – przekazał rzecznik MZD.

O pomyśle radnych pisaliśmy w grudniu ubiegłego roku tutaj: