fbpx

Projektowanie kuchni i łazienki w odsłonie premium

Decydując się na budowę domu, chcemy, aby finalnie wszystko w nim było doskonale zaprojektowane i służyło nam przez długie lata. To właśnie dlatego, jeśli tylko możemy sobie na to pozwolić, wybieramy produkty wykończeniowe klasy premium, które są nie tylko trwałe, ale także zachwycają swoim ponadczasowym designem. Sprawdzamy, jakie trendy obecnie panują, aby projektowanie kuchni i łazienki w naszym domu było wyjątkowe.

W przypadku materiałów wykończeniowych klasy premium warto zwrócić uwagę na spieki kwarcowe. Są to piękne i niezwykle wytrzymałe płyty w dużych rozmiarach. Świetnie nadają się zarówno na blaty, jak i na ściany. Spieki są bardzo twarde, dlatego nie musimy obawiać się uszkodzenia blatu, jeśli zapomnimy użyć deski do krojenia. Powinniśmy się jednak liczyć z tym, że w ten sposób dużo szybciej stępimy nasze noże. 

Projektowanie kuchni i łazienki
Projektowanie kuchni i łazienki

Projektowanie kuchni i łazienki – prostota i elegancja zawsze na czasie

Dużą popularnością w wykończeniach klasy premium cieszą się mozaiki – zarówno ceramiczne, szklane, jak i metalowe. Są one układane z małych elementów w większe wzory. Producent nakłada je na siateczkę, dzięki czemu nie musimy marnować czasu, na jej pojedyncze układanie. Taki wzorzysty plaster ma mniej więcej 30×30 cm. Na rynku wykończeń możemy zaobserwować także tendencję do szukania materiałów prosty i naturalnych – takich jak beton czy drewno. Tutaj mogą nam pomóc płytki ceramiczne lub wspomniane spieki kwarcowe, które doskonale imitują wspomniane materiały, ale są znacznie trwalsze. Prawdziwy beton nie będzie odporny na tłuste ślady, które tworzą się przy podczas smażenia potraw. Ścianę wyłożoną spiekami kwarcowymi wystarczy umyć. Jest ona całkowicie odporna na działanie wilgoci.

Jeśli szukamy alternatywnych rozwiązań dla spieków kwarcowych, dobrym wyborem będzie szkło lakierowany, czyli tzw. lacobel. Są to tafle szklane, które są od spodu pokryte lakierem, wybranym z palety kolorów. Taka powierzchnia charakteryzuje się dużym stopniem połysku i daje efekt głębi. Wszystko dzięki dodatkowej warstwie szkła o innej gęstości. Możemy także wydrukować pejzaż, wzór na szkle lub ulubioną pracę artysty. W tym przypadku druk również jest wykonywany od spodu. To świetnie rozwiązanie dla fanów sztuki i niecodziennych rozwiązań designerskich.

Projektowanie kuchni i łazienki
Projektowanie kuchni i łazienki

Wytrzymałość i oryginalność

W przypadku podłóg najlepiej wybierać materiały, które charakteryzują się wysoką trwałością, a jednocześnie dość łatwo je utrzymać w czystości. Ważne zatem, aby to nie był jednolity wzór, gdyż wówczas widać każdą niedoskonałość czy okruszek. Podłoga w kuchni jest wyjątkowo podatna na kontakt z wodą czy tłuszczem, konieczne jest zatem, aby płytki były wykonane z materiału, który nie pochłania wilgoci i brudu. Klienci, którzy cenią sobie wykończenie wysokiej jakości, zwykle decydują się na ceramikę i gresy.

– Przy projektach klasy premium często stawiamy na awangardę, gdyż kuchnie, które mają być luksusowe, powinny się wyróżniać. Staramy się łączyć nietypowe materiały, wzory, kolory, często w zaskakujący sposób. Dobry projektant wie, że elegancka kuchnia nie może być pospolita – tłumaczy Aleksander Krysiak, projektant wnętrz firmy Lux-Dom.

Projektowanie kuchni i łazienki
Projektowanie kuchni i łazienki

Decydując się na projekt kuchni lub łazienki klasy premium, warto skorzystać z pomocy projektanta wnętrz. Pomoże nam on w sposób przemyślany dobrać materiały i kolory tak, aby pomieszczenia były jednocześnie stylowo urządzone, ale także oryginalne. Dobrym pomysłem jest nawiązanie współpracy z projektantem pracującym w salonie płytek – dzięki temu unikniemy sytuacji, w której będziemy musieli jeździć w poszukiwaniu odpowiednich materiałów po kilku sklepach. Przy większych zakupach łatwiej będzie nam także negocjować rabat. Zaoszczędzone pieniądze będziemy mogli przeznaczyć na elegancką armaturę czy meble łazienkowe lub kuchenne. Artykuł zrealizowany we współpracy z firmą Lux-Dom

Czytaj także: Remont łazienki – na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?